Na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně byla poprvé udělena Cena za průmyslový design. V nové soutěži se „na bednách“ umístily vedle designové 3D tiskárny také pásová pila a sady upínek a svěrek od tuzemských výrobců.

I samotná trofej, kterou vítězové soutěže obdrželi, je ukázkou neotřelého designu.

Že hraje užitný design stále větší roli i v technických oborech, to zrcadlil také první ročník Ceny za průmyslový design Mezinárodního strojírenského veletrhu. Soutěž vyhlásilo Design Centrum CzechTrade. Cílem je popularizace průmyslového designu jako kreativního nástroje ve strojírenském a elektrotechnickém průmyslu.

Soutěž si získala u firem velkou pozornost. Odborná porota u vybraných produktů ocenila vizuální zpracování, které zlepšuje průmyslové využití a zvyšuje důvěryhodnost výrobce i šanci zaujmout zákazníky.

U vítěze zaujala porotu vyvážená kompozice

V prvním ročníku nakonec zvítězila firma Prusa Research se svou 3D tiskárnou Prusa PRO HT90, jejíž design vytvořil Vít Fendrych. „Vizuální zpracování nového typu tiskárny posouvá produkt do segmentu průmyslového užití. Základní kompozice působí vyváženým dojmem, geometrie trojúhelníku se propisuje i do vnějšího boxu,“ zdůvodnila porota výběr vítěze.

Velký hráč na globálním trhu 3D tiskáren tak ziskem trofeje podtrhl úspěšnou účast na brněnském veletrhu. Jeho expozice patřila k těm, které neustále obklopoval dav návštěvníků. Česká firma, v níž v současnosti pracuje na 700 lidí a měsíčně prodá do světa víc než devět tisíc tiskáren, představila na veletrhu celou tiskovou farmu.

Zakladatel firmy Prusa Research a průkopník vývoje 3D tiskáren Josef Průša (druhý zprava) dal při přebírání ceny průchod nefalšované radosti.

Pozornost měla i tiskárna s velikostí XL

Velký zájem vyvolala v expozici značky Prusa Research mimo jiné nová tiskárna v „nekonfekční“ velikosti. „Nedávno jsme představili velkou XL tiskárnu s možností tiskového prostoru 36 krát 36 krát 36 centimetrů. Má pět tiskových hlav, které tiskárna umí automaticky měnit. To je další krok v našem vývoji. Předtím jsme měli tiskárnu s jedním extruderem, případně bylo možné měnit barvy. Teď ale můžeme v jednom zařízení kombinovat až pět materiálů, jen musejí být spolu kompatibilní,“ vysvětlil Jakub Kučera z oddělení technické podpory společnosti.

Pásové pily od značky Pegas-Gonda těží z jednotného stylu

Druhé místo v soutěži získal design dvousloupové pásové pily na kov 540 Horizont X, kterou na veletrhu představila rodinná firma Pegas – Gonda. Autorem designu je Josef Gonda mladší, který je zástupcem nové generace rodinné firmy, působí v pozici technického ředitele a vystudoval vedle strojařiny právě také design. „Nový typ dvousloupové pily na kov zaujme kompozicí s dominantním diagonálním členěním krytu ramene. Tento prvek efektivně vyvažuje konstrukční složitost stroje,“ uvedla k ocenění odborná porota.

Podle šéfa společnosti Josefa Gondy staršího má tato firma ze Slovácka jako jediný výrobce na světě unifikovanou řadu pásových pil. „Tento stroj má krásný tvar, k tomu je ale nezbytně nutná výrobní technologie, kterou dnes máme a která udrží všechny ty krásné, rovné, přesné linie. Estetická kvalita vychází z unifikace, která je naší obrovskou předností,“ říká. „Díly jsou stejné u zcela rozdílných strojů. Protože nabízíme celkem 16 modelů se stejnými díly, můžeme dělat obrovské série a využívat třeba svařovací roboty,“ dodává šéf rodinné firmy, která úspěšně roste už od roku 1990.

Kdo byl v porotě?

Exponáty českých firem hodnotila pětičlenná porota složená z profesionálů v oblasti průmyslového designu. Byli to vedoucí Design Centra CzechTrade Zuzana Sedmerová, vedoucí Ateliéru průmyslového designu na UMPRUM Ivan Dlabač, spoluzakladatel studia Vantalab Tomáš Blaha, zakladatel studia Faktum Design David John a Ladislav Křenek z VUT Brno.

I svěrce sluší svěží barva, dokázala firma JC-Metal

Na třetím místo se v klání o Cenu za průmyslový design dostaly sady upínek a svěrek od společnosti JC – Metal. Autorem designu je Jan Cetl. „Vizuálně sjednocená kolekce rychloupínek a svěrek podtrhuje důvěryhodnost výrobce. I přes svou ryze funkční povahu mají tyto produkty díky výraznému barevnému a tvarovému akcentu potenciál zaujmout zákazníka,“ odůvodnila své rozhodnutí porota soutěže.

JC – Metal je také rodinná firma, která se rozvíjí ve Vsetíně od roku 1997. Její hlavní specializací je výroba mechanických upínek, kterou značka postupně rozšířila o další svařovací sortiment. Stala se také výhradním distributorem svařovacích stavebnic Siegmund.

Co je smyslem soutěže?

Cena za průmyslový design Mezinárodního strojírenského veletrhu má mimo jiné ukázat stěžejní význam designu pro konkurenceschopnost českých výrobků na světovém trhu. „Oceňovat průmyslový design má význam. Pokud totiž chceme odvětví průmyslu a designu rozvíjet, měli bychom být schopni upozorňovat na případy excelence a kvalitní realizace. Ty by měly sloužit jako inspirace, ale vlastně i ukazatel toho, jak na tom v současnosti tato odvětví jsou,“ uvedla Zuzana Sedmerová, vedoucí Design Centra CzechTrade a předsedkyně odborné poroty. Organizátorem ocenění byla společnost Veletrhy Brno. Trofej pro vítěze vyrobila ivančická firma Cementum.

(red)

Další články