Švýcarský CERN patří k nejprestižnějším vědeckým organizacím na světě. Na konci září oslavil sedmdesátiny. České firmy už v minulosti dodávaly této organizaci vybavení i služby. A otevírají se další příležitosti.

Centrální komplex CERNu sestává nejen z vědeckých laboratoří, ale také z rozsáhlého kancelářského a ubytovacího zázemí pro pracovníky.

Evropská organizace pro jaderný výzkum CERN byla založena 29. září 1954. Jde o jednu z největších a nejprestižnějších vědeckých institucí na světě. Zabývá se výzkumem v oblasti fyziky částic. Hlavním cílem výzkumu je pochopit základní stavební částice vesmíru a jejich interakci. V současnosti má CERN už 24 členských států. Česká republika se stala plnoprávným členem v roce 1993.

Centrum vypisuje zakázky za 500 milionů švýcarských franků ročně

Letošní 70. výročí vzniku CERNu je vhodnou příležitostí k připomenutí, jaké šance se nabízejí českým firmám. „CERN není jen prestižním vědeckým centrem, je také významným obchodním partnerem pro průmyslový sektor, který může této organizaci dodávat nejen špičkové technologie, materiály a služby související s výzkumem, ale i dodávky a služby pro běžný provoz,“ vysvětluje Petra Bulková, která je specialistkou na problematiku exportních příležitostí v agentuře CzechTrade a zároveň zastává pozici ILO (Industrial Liaison Officer) pro CERN za Českou republiku.

„CERN hospodaří s ročním rozpočtem přibližně 1,3 miliardy švýcarských franků a každoročně zadává zakázky v hodnotě přibližně 500 milionů franků (v roce 2023 to bylo dokonce 573 milionů franků), přičemž prioritou je spolupráce s firmami z členských zemí. Nejvíce jsou poptávány dodávky a služby ve stavebnictví, informačních technologiích, strojírenství, elektronice, kryogenice, fotonice a optice či vakuových technologiích. Pro české podniky tyto příležitosti představují zajímavou příležitost a vynikající referenci, pokud ve výběrovém řízení uspějí,“ uvádí Petra Bulková s tím, že další příležitosti jsou také v dodávkách dopravních a manipulační zařízení či nábytku.

Kde získat více informací?

Další informace o příležitostech v CERNu může Petra Bulková z agentury CzechTrade poskytnout emailem, její adresa je petra.bulkova@czechtrade.cz.

CzechTrade zprostředkovává nabídky

Agentura CzechTrade se už v roce 2008 zapojila do zprostředkování aktuálních informací o tendrech vypisovaných CERNem. Pro zlepšení toku informací mezi nákupním oddělením CERNu a firmami jednotlivých členských států byla v každém z nich ustanovena zmíněná funkce koordinátora pro styk s průmyslem (ILO).

Prostřednictvím tohoto koordinátora agentura informuje české firmy o možnostech podílet se na zakázkách souvisejících s výzkumem a provozem v CERNu a dále poskytuje poradenskou činnost pro české firmy při registraci do databáze dodavatelů centra a při jejich reakci na konkrétní výběrová řízení. V současné době je v databázi dodavatelů zapsáno 124 českých firem, z toho 61 podniků je označeno jako dodavatelé CERNu.

Jen v letošním roce agentura upozornila již na 130 tendrů CERNu, v loňském roce to bylo přes 170 tendrů. Týkaly se například dodávek vysokonapěťových měničů, nanosekundového laseru, výstavby nové budovy nebo ochranných oděvů pro hasiče, 3D kované polotovary, dodávky vodičů a softwarová řešení pro hasičský záchranný sbor.

Seznam aktuálních obchodních příležitostí nejen z CERNu najdete na portálu BusinessInfo v sekci Tendry a příležitosti

Uspěl český nábytek, elektronika i informační systém

V uplynulých letech se tak už mnohé české firmy úspěšně v dodávkách pro CERN prosadily. Patří mezi ně třeba pražská společnost Arem Pro. „Systém zdrojů LVPS byl speciálně vyvinut pro napájení křemíkových driftových detektorů na experimentu ALICE v laboratořích CERNu,“ uvádí firma na svých webových stránkách.

Klíčová část výzkumu v CERNu se zaměřuje na částicovou fyziku, tematický záběr vědeckého centra je ale v současnosti už velice široký.

Vedle pokročilých inovačních technologií potřebuje CERN výbavu i pro svůj běžný provoz. Toho využila například česká nábytkářská společnost Arbyd. Ta uspěla v tendru na vybavení více než 130 pokojů, které využívají jako své zázemí vědci pracující ve švýcarské organizaci. Firma dodala interiérové vybavení a instalaci hotelových pokojů a společných prostor, jako jsou kuchyně a jídelny. Dodávka obsahovala kufrboxy, noční stolky, čela postelí, šatní skříně, koupelnové skříňky, pracovní stoly, ale i závěsy, židle a osvětlení.

Přečtete si více o exportních úspěších společnosti Arbyd

Mezi další české produkty, které už v CERNu uspěly, patří například systémy od společnosti Vakuum Praha nebo technologie od firmy Kopos Kolín, která vyhrála s řešením na odstínění urychlovače částic. Letos slavila úspěch také vysoká škola Unicorn University. Její studenti vyvinuli informační systém ITk Production Database, který zaznamenává detaily o všech součástkách vnitřního detektoru v urychlovači částic.

Semináře spojují firmy a nákupčí, chystá se akce k přesnému obrábění

Firmy mohou také využít příležitostí a účastnit se akcí a seminářů organizovaných CERNem. Například zářijového webináře zaměřeného na oblast průmyslu se zúčastnilo 400 firem z celé řady států. Cílem tohoto webináře bylo seznámit podniky s tím, jak se stát dodavatelem pro CERN, jak probíhají výběrová řízení, jak začít obchodovat s touto mezinárodní organizací, případně jaká výběrová řízení se připravují v nejbližších měsících.

Dále CERN organizuje takzvané „Thematic Events“ (většinou virtuální). Ty jsou zaměřeny na konkrétní obor. Aktuálně je v plánu na listopad akce zaměřená na přesné obrábění.

Tyto akce jsou většinou rozděleny na dopolední část, která je zaměřena na informaci o připravovaných projektech v daném sektoru, a na odpolední část, jež je věnována virtuálním B2B setkáním mezi zástupci technického oddělení CERNu, oddělením nákupu a společnostmi. Pro odpolední část si také mohou firmy vzájemně domluvit schůzku mezi sebou.

(red)

Další články