V poslední době skokově roste zájem českých investorů o nákup apartmánů na albánském pobřeží. Třeba za stometrový byt v novostavbě u moře platí v přepočtu kolem čtyř milionů korun. Nejvíc láká přístav Drač, který se má brzy změnit v atraktivní turistickou zónu.
Koupi nemovitosti v zahraničí zvažuje čím dál víc Čechů. Vloni projevili nově zájem o dosud opomíjenou Albánii, která zažívá ekonomický boom, pomalu směřuje do Evropské unie a objevuje se v žebříčcích nejžádanějších míst pro dovolenou. O koupi investičního bytu v této balkánské zemi uvažují Češi i z důvodu stoupajících cen nemovitostí v České republice a zvyšující se inflace. Zároveň může jít o nekonvenční alternativu k českému chataření a trávení dovolené u moře ve vlastním.
2+kk u moře stojí pod dva miliony korun
Zájem o apartmán na albánském pobřeží vzrostl v době pandemie covid-19. Podle Daniela Mikulky, investičního specialisty na rezidenční nemovitosti v Albánii, koupilo vloni byt v této destinaci 150 Čechů. Jde o 90procentní nárůst oproti minulým letům.
Češi se začali více zajímat o nemovitosti v Albánii v době pandemie. Vlastnictví totiž majitele opravňuje ke vstupu do země za každé epidemiologické situace. Češi tak mohou v destinaci trávit home office nebo distanční výuku svých dětí.
„Vloni došlo k obrovskému zájmu o byty v největším přístavním městě Drač. Jen za loňský rok jsme Čechům zprostředkovali prodej 150 apartmánů a stejný zájem vidíme i letos. Byt si pořizují jako investici s občasným využitím pro vlastní rekreaci a v době, kdy ho nevyužívají, pronajímá ho naše společnost turistům, což majitelům přináší další zhodnocení investice. Plně vybavený byt 2+kk lze pořídit za necelé dva miliony, cena stometrového bytu se pohybuje mezi třemi a čtyřmi miliony. Obvykle jde o novostavby kousek od pláže a promenády s obchody a restauracemi. Kupující neplatí daň z převodu nemovitosti, ale platí se patnáctiprocentní daň ze zisku, pokud nemovitost po čase prodá,“ uvedl Daniel Mikulka za značku Myalbania.cz, která majitelům nemovitosti zajišťuje i základní služby jako údržbu, ubytování hostů, úklid nebo doprovodné služby turistům v podobě výletů a zážitků.
Dubajský developer chce vybudovat turistickou zónu
Zájem o přístavní město Drač je díky poloze u moře i rychlé dostupnosti. Po krátkém letu se z letiště v hlavním městě Tiraně dostanou Čeští investoři na písčitou pláž v Drači za půl hodiny. Ve městě roste turistická infrastruktura a sezóna navíc v Albánii trvá díky klimatu šest měsíců.
Výraznou proměnou začíná procházet také samotný přístav v historické části města, který se má během pěti let změnit v kotviště soukromých jachet a novou turistickou zónu s moderní promenádou. Výstavbu za dvě miliardy eur zahájil dubajský developer. „Z pohledu budoucího výnosu z nemovitosti je Drač atraktivnější než jižní část Albánie, kde už je nabídka nemovitostí nižší a za vyšší ceny. Drač se stává středobodem Albánie a právě sem aktuálně míří ty nejvýznamnější investice. To se projevuje i na zvyšování cen realit v této lokalitě. Za poslední tři roky zde rostly ceny nemovitostí o 30 procent. A dále porostou,“ upřesnil Mikulka.
Albánci říkají ano na všechno
Přestože Albánie přijala zákon o ochraně zahraničních investic a začala aplikovat legislativu EU, nemá nákup nemovitosti stejné parametry, na jaké jsou investoři zvyklí v Česku. „Bariérou je nejen jazyk, ale i úřední záležitosti jako katastrální rejstřík a smlouvy,“ upozorňuje Daniel Mikulka.
Rozdíl v právních zvyklostech u prodeje nemovitostí mezi ČR a Albánií je podle něj obrovský. Je nutné prověřit, jakým způsobem nabyl nemovitost předchozí vlastník, jestli je vypořádaný pozemek pod budovou a skutečně patří k budově, a zejména zda je budova postavena na základě platného stavebního rozhodnutí a řádně zkolaudována.
„Toto jsou zásadní skutečnosti, které je potřeba prověřit a ne pouze tím, že vám Albánci řeknou: Ano, je to v pořádku. Pro ně je v pořádku vše a na každou otázku dostanete odpověď, kterou chcete slyšet. Následně ale zjistíte, že to neodpovídá skutečnému právnímu stavu nemovitosti. Albánci nerozumí, proč tyto skutečnosti kontrolujeme a proč odmítáme víc než 70 procent nabídek, které jsou na jejich realitním trhu. Pro ně žádná z výše uvedených právních vad nemovitosti není překážkou prodeje apartmánu, ale pro zahraničního vlastníka ano. Zájemci by neměli zapomínat, že právní jistota investice bude po měsíci vlastnění apartmánu pořád víc, než jen hezký výhled na moře,“ upozorňuje Mikulka.
Albánie v současnosti láká návštěvníky mimo jiné na 360 kilometrů převážně písčitých pláží a příznivé ceny služeb, ubytování i jídla, oproti Česku jsou asi o 20 až 40 procent menší. V současnosti jde o relativně bezpečnou zemi.