Po Chicagu, New Yorku a San Francisku otevírá agentura CzechTrade své čtvrté zastoupení v USA v texaském Austinu. Texas je druhou největší ekonomikou Spojených států a dokonce devátou na světě a v poslední době láká stále víc technologických firem mimo jiné i na daňovou svobodu.
Je to spolehlivý motor americké ekonomiky. Texas je s 30 miliony obyvatel druhý nejlidnatější stát USA a se skoro 700 tisíci kilometrů čtverečních také druhý největší. Vedle dlouhodobé silné průmyslové základny benefituje i z bohatých zásob nerostných surovin – zejména ropy a plynu, jejichž těžba stojí za víc než 40 procenty HDP regionu. Stát těží také ze strategické polohy. Nejenže je na půli cesty mezi východním a západním pobřeží USA, ale zároveň přes něj prochází velká část obchodu mezi Spojenými státy a Mexikem, s nímž sdílí Texas nejdelší část hranice.
V počtu obyvatel i HDP převyšuje Texas v rámci Spojených států dlouhodobě jen Kalifornie. Zdravá konkurence mezi těmito dvěma lídry americké ekonomiky se v poslední době materializuje ve formě migrace mnoha inovativních firem, IT společností či mladých startupů z Kalifornie právě směrem do Texasu. Láká je velmi liberální prostředí pro podnikání a i celková dynamika místní ekonomiky.
Do Austinu přijela obchodní mise českých podnikatelů
Středobodem pro komunitu mladých dravých startupů se stal Austin, který je někdy přezdívaný druhé Silicon Valley. I proto zvolila česká proexportní agentura CzechTrade pro otevření další zahraniční kanceláře v USA právě toto město. Při své aktuální návštěvě v USA navštívil novou kancelář ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a jím vedená obchodní mise podnikatelů. „Texas je druhou největší ekonomikou Spojených států. Působí tu firmy jako Tesla či Oracle. Je moc dobře, že české firmy mají zájem zde rozvíjet své aktivity. Nová pobočka agentury CzechTrade jim v tom pomůže. Struktura texaského průmyslu je podobná české ekonomice a české firmy mají rozhodně co nabídnout,“ uvedl ministr.
Vedení kanceláře CzechTrade v Austinu se ujal Levan Bokeria, který chce pomoct se vstupem na americký trh dalším českým firmám. „Pomůžeme jim pochopit také zdejší specifika, například vyjednávání je zde oproti jiným státům jednodušší díky místní zdvořilosti a otevřenosti,“ říká Bokeria s tím, že Texas nabízí další obchodní výhody, jako je například neexistující povinnost daně z příjmu právnických nebo fyzických osob. „Austin se stává centrem technologických firem, mnoho společností se sem stěhuje z Kalifornie. V oblasti aerokosmonautiky zde máme první zakázky pro české firmy a poskytneme jim služby, které podpoří jejich rozvoj i další působení v Texasu,“ dodává Bokeria s tím, že dalšími silnými odvětvími v Texasu jsou IT či energetika. „V Houstonu například sídlí velké těžařské firmy zaměřené na plyn a ropu. Velmi zajímavý potenciál tu má také vývoj vodíkových technologií, solární energie, jaderná energie a dalších odvětví.“
Ekonomika se podobá díky rozvinutému autoprůmyslu a strojírenství
Austin je navíc oficiálním hlavním městem Texasu, byť s 900 tisíci obyvatel není zdaleka tím nejlidnatějším. Tím je Houston se zhruba 2,3 milionu obyvatel, podobnou populaci má také velké souměstí Dallas-Forth Worth, které je tradičním centrem olejářské průmyslu. Lidnatou lokalitou je ještě San Antonio s 1,5milionovou populací. U všech těchto měst ale platí, že nad rámec uváděného počtu obyvatel k nim navíc přiléhají obrovské prstence lidnatých předměstí. Rozložení populace je tak v Texasu značně nerovnoměrné, když lidnaté aglomerace kontrastují s venkovskými, řídce osídlenými oblastmi.
Video:
Podívejte se na rozhovor s Janem Kubatou z agentury CzechTrade o exportních příležitostech v USA
Vedle těžebního průmyslu se může Texas pochlubit mimo jiné i pokročilým strojírenstvím či rozvětveným automotive průmyslem. V některých rysech je tak tento americký stát velmi kompatibilní s českým průmyslem. I na to Česko sází při snaze otevřít víc tento region českým exportérům.
Český vývoz do USA byl loni rekordní, letos by mohl dál růst
Otevření kanceláře v Austinu by mělo přispět k dalšímu růstu exportu do Spojených států amerických, jejichž podíl na českém zahraničním obchodu hraje stále významnější roli. Celkový vývoz do USA loni meziročně vzrostl o 24,6 procenta na víc než 116 miliard korun, což je nejvíc v historii. Na celkovém českém vývozu se Spojené státy jako destinace podílely 2,6 procenty. Nejvíce se na českém exportu za moře podílely výrobky ze segmentu Stroje a zařízení a to v celkové částce 25,3 miliard korun. Druhé místo patřilo položce počítače, elektronické a optické přístroje v částce 15,3 miliard, následují pryžové a plastové výrobky za 10,8 miliard korun. „V minulém roce Spojené státy pro české firmy zaujímaly 11. místo mezi vývozními zeměmi a 2. místo mimo Evropskou unii hned po Velké Británii. Otevřením nové kanceláře bychom rádi přiblížili atraktivitu USA i dalším českým firmám a zvýšili podíl na celkovém vývozu na úroveň tří procent,“ uvedl Jan Kubata, ředitel Služeb pro exportéry agentury CzechTrade.
Přečtěte si rozhovor s ředitelem nové zahraniční kanceláře CzechTrade v Austinu Levanem Bokeriou