Se třemi zeměmi takzvaného Andského společenství mají díky obchodní dohodě s EU zvýhodněné podmínky pro byznys i čeští investoři či exportéři. Mezi benefity patří například odstraňování cel nebo přístup do soutěží o veřejné zakázky v těchto zemích.

V současném globalizovaném a velmi konkurenčním světě jsou obchodní dohody klíčovým nástrojem pro usnadnění mezinárodního obchodu. Jedním z mnoha příkladů je i komplexní obchodní dohoda mezi Evropskou unií (EU) a jejími členskými státy na jedné straně a zeměmi Andského společenství (Kolumbií, Peru a Ekvádor) na straně druhé, která po vstupu v platnost otevírá dveře novým obchodním příležitostem pro české firmy.
Vyjednávání této dohody započalo už v roce 2007 a byla podepsána v červnu 2012. S Peru byla dohoda prozatímně prováděna od 1. března 2013 a s Kolumbií od 1. srpna 2013. Později od 1. ledna 2017 se k obchodnímu paktu připojil také Ekvádor, a to na základě Protokolu o přistoupení k této dohodě. Bolívie je zatím jediným členem uskupení, který zmíněnou obchodní dohodu s EU nepodepsal, ačkoliv se tato země může v budoucnu připojit. V současné době Bolívie využívá všeobecného systému preferencí EU (GSP).
Liberalizace se dočkal pohyb kapitálu i investic, cla jsou odbourávána
Plná ratifikace všemi členskými státy EU byla dokončena v květnu 2024, kdy Belgie učinila poslední potřebné kroky. Česká republika ratifikovala obchodní dohodu s Kolumbií a Peru v září 2013 a Protokol o přistoupení Ekvádoru v listopadu 2017. Dohoda EU s Andským společenstvím byla do 31. října 2024 v platnosti prozatímně a 1. listopadu 2024 vstoupila v platnost. Spolu s ní začal platit i Protokol o přistoupení Ekvádoru. Nyní, po dokončení všech interních procedur na straně EU, je obchodní dohoda s andskými zeměmi plně účinná.
Dohoda o volném obchodu mezi EU a Kolumbií, Ekvádorem a Peru zahrnuje úplné či částečné odbourání cel, významné bezcelní kvóty, eliminaci technických a regulačních překážek obchodu a zavedení opatření na jeho zjednodušení, například prostřednictvím celních režimů. Součástí dohody je také liberalizace pohybu kapitálu, investic a přístupu na trhy veřejných zakázek. Zároveň zavazuje smluvní strany k respektování lidských práv, zajištění pracovních standardů a ochraně životního prostředí na odpovídající úrovni.
Exportu z EU do andského regionu dominuje průmyslové zboží
Evropská unie je třetím největším obchodním partnerem a významným investorem v andských zemích. V roce 2023 činil celkový obchod EU s tímto regionálním uskupením přibližně 33 miliard eur. Andské země vyvážejí do EU zemědělské produkty (45 procent exportu), minerální produkty (22 procent) a produkty rybolovu (11 procent).
EU naopak vyváží do andských zemí především průmyslové zboží (90 procent), zejména stroje a dopravní zařízení (36,5 procenta) a chemické výrobky (26,9 procenta). Česká republika se v regionu zaměřuje především na export průmyslových strojů, technologických zařízení pro energetiku a těžký průmysl, elektronických součástek a automobilových komponentů. Významnou roli hraje rovněž vývoz technologií pro důlní a stavební sektor. S uzavřením obchodní dohody se očekává posílení obchodu v oblasti zelených technologií a digitalizace, jenž latinskoamerické země považují za klíčové pro udržitelný rozvoj.
Dohoda otevírá českým firmám i soutěže o veřejné zakázky v regionu
Obchodní dohoda přináší evropským firmám včetně těch českých řadu výhod, které usnadní jejich přístup na trhy latinskoamerických partnerů. Mezi hlavní benefity patří především postupné nebo okamžité odstranění cel na průmyslové výrobky, jako jsou stroje, dopravní zařízení, chemické produkty, farmaceutické výrobky a spotřební zboží. To umožní českým exportérům nabízet své produkty za konkurenceschopnější ceny.
Další výhodou jsou zjednodušené celní postupy a usnadněná administrativa, která zrychlí proces exportu díky harmonizaci regulatorních standardů obou obchodních bloků. Otevření trhů veřejných zakázek v Kolumbii, Peru a Ekvádoru pro evropské firmy poskytuje českým podnikům nové obchodní příležitosti a lepší přístup na latinskoamerické trhy. České firmy mohou soutěžit o lukrativní kontrakty v infrastrukturních, technologických a zdravotnických projektech.
Lepší ochrana investic a duševního vlastnictví zajistí právní jistotu pro podnikatele vstupující na tyto trhy díky pravidlům pro ochranu investic a mechanismu řešení obchodních sporů. Posílení spolupráce v oblasti technických a sanitárních standardů například usnadní certifikaci produktů pro export. Podpora malých a středních podniků na základě snížení administrativní zátěže a lepšího přístupu k financování podpoří jejich ještě větší integraci do mezinárodního obchodu.
Šance jsou v exportu strojů, dopravních prostředků, potravin či léčiv
Vstup dohody v platnost otevírá českým firmám přístup k novým obchodním příležitostem v různých průmyslových odvětvích, například ve strojírenství a dopravních prostředcích. Vzhledem k průmyslové povaze ekonomik Kolumbie a Peru a jejich potřebě modernizace dopravní infrastruktury roste poptávka po dopravních technologiích a strojírenských produktech.
Se snížením cel se zvýší konkurenceschopnost českých chemických a farmaceutických produktů na těchto trzích. Lepší přístup na trh umožní dohoda také českým výrobcům zdravotnických technologií. Otevření trhu zjednodušuje i export kvalitních evropských potravinářských a technologických produktů.
V Kolumbii a Peru nabízejí podporu kanceláře CzechTrade
České firmy mířící do andských zemí mohou těžit ze zahraničních kanceláří CzechTrade, které působí v Kolumbii a v Peru. Kanceláře CzechTrade nabízejí podporu českým firmám prostřednictvím průzkumu trhu, pomoci s vyhledáváním partnerů nebo hodnocením exportní připravenosti.
Evropské firmy mohou využít podpůrných nástrojů, jako je portál Access2Markets, který exportérům pomůže získat užitečné informace, jenž potřebují při obchodování se třetími zeměmi, jako jsou cla, daně, postupy, formality a požadavky, pravidla původu, vývozní opatření, statistiky, obchodní překážky. Tento portál pomáhá vývozcům najít klíčové informace potřebné pro obchod se službami, jakož i pro investice a zadávání veřejných zakázek a další obchodní aktivity.
Vstup této obchodní dohody v platnost představuje pro české exportéry nové obchodní příležitosti v dynamicky se rozvíjejícím regionu Latinské Ameriky. Využití jejích výhod může přispět k růstu českých firem, diverzifikaci obchodních aktivit a napomůže k jejich úspěchu na zahraničních trzích.