Vnitřní trh, obchodní politika, energetika, průmysl, digitalizace. To jsou oblasti, která chce do agendy nové Evropské komise prioritně prosazovat Česká republika. Po eurovolbách se skládají unijní instituce a s tím je příležitost nastavit novou vizi pro celou ekonomiku EU.

Výsledky červnových eurovoleb naznačily, že Unie bude muset znovu pečlivě zvážit některé parametry Green Dealu, transformace průmyslu nebo imigrační politiky.

Každé volby do Evropského parlamentu vedou k novým prioritám Evropské unie. Vzniká nové složení unijních institucí a ty si stanovují nové cíle. A pokud chtějí mít jednotlivé členské státy na nový vývoj vliv, musí se na nadcházející změny připravit.

Vedle nového složení Evropského parlamentu čeká Evropu také skládání nové Evropské komise a výběr jejího nového předsedy nebo v současnosti spíše předsedkyně. Pokud půjde vše dobře, budou již po prázdninách známa jména všech 27 možných komisařů a komisařek a od listopadu či prosince bude schválena a jmenována celá Evropská komise. Nová Komise bude moci ihned začít s vytyčením a realizací svých cílů.

V oblasti průmyslu a obchodu chce Česko akcentovat pět témat

Ministerstvo průmyslů a obchodu ČR (MPO) již delší dobu rozpracovává svoji vizi toho, na co by se budoucí Komise měla v oblastech spadajících do působnosti MPO zaměřit. Mezi takové priority patří především podpora otevřenosti EU v oblasti vnitřního trhu i zahraničního obchodu, rovné a předvídatelné podmínky pro evropské podniky na globální i evropské úrovni, snižování administrativní zátěže a rovný přístup k podpoře všech nízkouhlíkových technologií včetně jaderných. Tyto priority lze rozdělit do pěti hlavních tematických skupin – vnitřní trh a konkurenceschopnost, obchodní politika, energetika, průmysl a digitální oblast a telekomunikace.

Vnitřní trh: Pomoci by mohla eDeklarace i jednotné notifikační okno

Základním pilířem unijní konkurenceschopnosti je vnitřní trh. Proto je nutné ho nadále prohlubovat a posilovat prostřednictvím efektivního vymáhání pravidel a odstraňováním bariér. Přetrvávající významné překážky na vnitřním trhu vidí Česko především v sektoru služeb. Zejména malé a střední podniky již léta poukazují na byrokracii spojenou s vysíláním pracovníků jako na přetrvávající významnou překážku na vnitřním trhu služeb. S tím by do budoucna mohl pomoci již projednávaný společný formulář pro ohlášení vysílaných pracovníků, takzvaná eDeklarace. MPO volá také po využití plného potenciálu Jednotného notifikačního okna (Single Notification Window), které by se mohlo stát centrálním místem pro informování veřejnosti o povinnostech důležitých pro vnitřní trh. Transparentní a jednotná pravidla a jednoduché digitální postupy by podnikům pomohly překonat tyto bariéry.

Členství v EU je pro českou ekonomiku požehnáním. Export vzrostl díky tomu o 320 procent

Obchodní politika: Snížit závislost na rizikových zemích, posílit spolupráci s těmi spolehlivými

Vzhledem k současnému poměrně turbulentnímu geopolitickému prostředí je potřeba snižovat obchodní závislosti EU na rizikových hráčích, zároveň však dbát na zachování otevřenosti mezinárodního obchodu a bezpečného ekonomického prostředí.

Prioritou v této otázce je i zintenzivnění a prohlubování vztahů s důvěryhodnými partnery, jako jsou USA či Kanada například formou dohod o volném obchodu či prostřednictvím sektorových partnerství a dohod. Pozornost se bude věnovat i dokončování obchodních dohod v klíčových regionech, jako je Latinská Amerika či Indo-Pacifik.

Naprostou prioritou je všeobecná podpora Ukrajiny s výhledem na její vstup do EU společně s dalšími zeměmi východního partnerství, jako je Moldavsko nebo Gruzie. Důležité jsou ale ovšem i zájmy v oblastech Střední Asie či západního Balkánu.

Energetika: Má být bezpečnější a ekologičtější

Klíčovými tématy zůstává energetická bezpečnost i zelená transformace energetiky. Hlavní prioritou bude i nadále zajištění bezpečnosti dodávek energetických surovin s cílem udržet konkurenceschopnost evropského průmyslu a přijatelných cen pro domácnosti. To vše paralelně s procesem snižování závislosti na veškerých energetických importech z Ruska. Proto je nutné posílit spolupráci mezi členskými státy a investice pro urychlený rozvoj elektrizační, plynárenské či vodíkové infrastruktury.

Odklon od závislosti na ruských fosilních palivech přinesl ještě větší akcent na energii z obnovitelných zdrojů.

V souvislosti se zelenou transformací a vytyčenými dekarbonizačními cíli je potřeba provést analýzy, které zhodnotí nákladovou a hospodářskou efektivitu při začleňování různých energetických zdrojů. Tyto analýzy budou zahrnovat dopady na různé hospodářské sektory, jejich konkurenceschopnost, sociální dopady a také odhadnou potřebné investice pro dosažení stanovených cílů. Je nezbytné prosazovat technologickou neutralitu pro podporu všech nízkouhlíkových technologií včetně jádra. V tomto směru by mělo dojít k vytvoření silné a pozitivní politiky na podporu konkurenceschopného financování jaderné energetiky, k podpoře inovací, výzkumu a vývoje v tomto odvětví a k podpoře unijního průmyslu v oblasti malých a pokročilých modulárních reaktorů.

Průmysl: Podpora konkurenceschopnosti by neměla jít jen přes dotace

Hlavní prioritou v oblasti průmyslu je především zajistit maximální ochranu konkurenceschopnosti průmyslové základny EU. Cílem by mělo být mimo jiné dosažení cílů dekarbonizace nákladově efektivním způsobem a předejít deindustrializaci.

Výroba polovodičů v Česku nabírá na obrátkách

V této souvislosti je ale nutné zdůraznit, že podpora konkurenceschopnosti průmyslu by se neměla realizovat pouze a primárně formou veřejné podpory z národních rozpočtů, jelikož to vede pouze k závodům ve veřejné podpoře a v konečném důsledku to všechny poškozuje. Klíčové bude zejména zjednodušení povolovacích procesů, zajištění dostatečného množství cenově dostupné obnovitelné elektrické energie a dekarbonizovaných plynů, zachování principu technologické neutrality.

Ve hře je přehodnocení časového plánu útlumu výroby aut s tradičními spalovacími motory.

Dále je důležité neprohlubovat závislosti na třetích zemích a posilovat finanční podporu zelené transformace energeticky náročných odvětví z evropských zdrojů. Zásadní je i zajištění dostatku kvalifikovaných pracovníků a aktivní účast na diskuzních platformách, jako je například Průmyslové fórum.

Často diskutovaným a strategicky významným odvětví je pochopitelně i obranný průmysl. V tomto smyslu potřebujeme přijímat opatření, která usnadní přístup k financování, upraví kritéria pro hodnocení udržitelnosti firem (ESG), podpoří kulturu bezpečnosti a odolnosti v EU a jejích členských státech a budou naplňovat cíle stanovené v Evropské strategii pro obranný průmysl.

Digitalizace: Najít partnery se stejnou vizí

V kontextu digitální oblasti a telekomunikací je klíčové především posilování a navazování spolupráce se stejně smýšlejícími partnery v jiných částech světa, například prostřednictvím Rad pro obchod a technologie nebo skrze digitální partnerství. Hlavní opatření by se měla věnovat podpoře digitální infrastruktury a datové ekonomiky včetně finanční podpory výzkumu, vývoje a zavádění umělé inteligence do praxe.

Úkol pro Komisi? Udržet EU v pozici silného globálního hráče

Přesné složení nové Evropské komise se celá Evropská unie teprve dozví, MPO se nicméně již nyní podílí na formulaci jejích budoucích priorit tak, aby co nejvíce odpovídaly zájmům České republiky. Silná ekonomika, integrovaný vnitřní trh, vysoká konkurenceschopnost, energetická bezpečnost, otevřená obchodní politika a podpora digitalizace patří mezi hlavní české priority pro nový institucionální cyklus EU a pro novou Evropskou komisi. Aby těchto cílů Unie dosáhla, bude muset nová Komise úzce spolupracovat s členskými státy i důvěryhodnými mimounijními partnery s cílem zajistit stabilní a bezpečné prostředí pro občany a firmy. A přitom zároveň zůstat silným globálním hráčem.

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Další články