Jaderný sektor čekají ve Francii změny. Od prvotního odklonu od jádra se dostává k výstavbě nových EPR2 reaktorů. Jádro se tak nyní v zemi galského kohouta stává důležitější než kdy předtím. A je šancí pro české dodavatele.
Francie je jednou z nejvýznamnějších zemí v oblasti jaderné energetiky. Zhruba 70 procent veškeré elektřiny ve Francii pochází z jaderných elektráren, což z ní činí jednoho z největších producentů jaderné energie na světě. Jádro je tedy klíčovým prvkem francouzské energetické strategie.
Jaderný park ve Francii sestává z 56 reaktorů, které se nacházejí v 19 jaderných elektrárnách. Tyto reaktory jsou provozovány společností EDF (Electricité de France) a poskytují elektřinu pro více než 27 milionů domácností.
V roce 2017 byl v plánu jaderný odklon, dnes je tomu jinak
Když byl v roce 2017 zvolen do čela státu prezident Emmanuel Macron, od začátku svého mandátu začal prosazovat snížení podílu jaderného energie na energetickém mixu a navrhoval uzavření minimálně 14 reaktorů. Macron ve svém programu plánoval pokračování zákona o energetické transformaci přijatého za prezidenta Hollanda, jehož cílem bylo snížit podíl jaderné energie na výrobě elektřiny na 50 procent do roku 2025. V únoru 2017 Macron prohlásil: „Máme problém se závislostí, protože není dobré, aby 75 procent naší elektrické energie záviselo na jaderné energii.“
V prosinci 2020 ale francouzský prezident ohlašoval, že se energetická budoucnost země nachází v jaderné energetice. O rok později pak Macron oznámil výstavbu nových reaktorů. Do roku 2035 by tak v zemi mělo vzniknout šest reaktorů EPR a po roce 2035 budou zahájeny studie pro osm dalších reaktorů. Kromě toho byly vyhlášeny také výzvy k předkládání projektů na „malé modulární reaktory“ s rozpočtem jedné miliardy eur, z nichž polovina je určena pro projekt Nuward společnosti EDF. Nová flotila reaktorů by měla mít do roku 2050 kapacitu 23 až 27 GW.
Do jaderného průmyslu mají přijít desetitisíce nových zaměstnanců
Země také ohlásila v roce 2021 projekt s názvem France 2030, který počítá s velkými investicemi do energetické tranzice a do rozvoje jaderné energetiky. Plánuje se investice ve výši dvou miliard eur, které mají směřovat do vývoje inovativních řešení v oblasti fotovoltaiky, off-shore větrných elektráren, mají urychlit industrializaci obnovitelných zdrojů energie a také posílit a modernizovat jaderný park Francie.
Tyto ambiciózní plány Francie budou vyžadovat také výrazné navyšování lidského kapitálu. Celkem by se během deseti let mohl počet zaměstnanců v jaderném průmyslu zvýšit o téměř 25 procent. Dnes je to zatím přibližně 220 tisíc pracovních míst, z toho 125 tisíc přímých. Obzvláště velké potřeby jsou v oborech slévárenství, řídících pracovníků, kovovýroby a svařování.
S Francouzi už spolupracuje Škoda JS
Je jisté, že tento jaderný obrat poskytuje příležitosti i pro partnery ze zahraničí. Koncem června 2023 se do Francie vydá delegace českých firem, která bude v průběhu dvou dní jednat se svými francouzskými partnery o možné spolupráci v rámci různých projektů. I z důvodu probíhajícího tendru na výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech (kde je společnost EDF jedním z kandidátů) je teď podnebí pro vzájemné debaty ideální.
Akce proběhne ve spolupráci s organizací GIFEN (Groupement des industriels français de l’énergie nucléaire), Aliancí českých technologických dodavatelů pro energetické zdroje (CPIA) a agenturou CzechTrade. B2B jednání budou obohacena návštěvou jaderné elektrárny ve městě Belfort, kde i celá akce proběhne. Je symbolické, že právě tam prezident Macron loni ohlašoval zmíněný obrat v rámci výstavby nových reaktorů. Právě tam budou moci delegace navázat spolupráci pro budoucí roky.
V minulosti se ve Francii v oblasti energetiky už zadařilo společnosti Škoda JS, která je vlastněná skupinou ČEZ. Dojednala spolupráci s francouzskou firmou Framatome, která je pro změnu dceřinou firmou společnosti EDF. Škoda se s ní společně podílela na projektu jaderného reaktoru EPR pro elektrárnu Hinkley Point C ve Velké Británii. Český výrobce již také dodal podobné zakázky svým francouzským partnerům v rámci jejich projektů ve Finsku nebo Číně.
Firma z Třebíče dodává obří nádrže
Také Aliance českých technologických dodavatelů pro energetické zdroje připomíná, že některé české firmy už úspěšně dodávají své produkty na stavbu nových reaktorů EPR ve francouzském Flamanville a do Velké Británie na zmíněný projekt Hinkley Point C. Vedle Škody JS je to také třebíčská firma MICo, která tam získala zakázku na dodávky obřích palivových nádrží. První dodávku kolosů o váze 65 tun poslala společnost do Anglie loni na podzim, další nádrž postupně vyrábí. Celá zakázka má hodnotu víc než půl miliardy korun. Vedle toho MICo soutěží i o dodávky výměníků v hodnotě asi 1,6 miliardy korun. Celkově funguje v dodavatelském řetězci francouzského gigantu EDF už nyní na 30 českých firem. Dodávají řešení nejen pro jaderné elektrárny, ale i pro další odvětví energetiky.