Výroba čipů i další strojírenské obory táhnou nizozemský průmysl mezi světovou špičku. Po pandemii přitom Nizozemci hledají nové spolehlivé dodavatele v Evropě. To je šance pro české firmy, zdůraznil lednový online seminář.

Výroba čipů tvoří 60 procent nizozemského strojírenství. Nedostatek mikroprocesorů dovážených z Asie, který Evropa pocítila v době pandemie, vede starý kontinent k rozšíření výroby na vlastním území.

Tradičně má Nizozemsko pověst jako námořní velmoc nebo země s chytrým zemědělstvím a výrobou kvalitních potravin. Jakkoliv jsou tyto vizitky pravdivé, vedle toho má ale západoevropská země i velmi vyspělý průmysl, který v současnosti tvoří 12 procent HDP a zaměstnává víc než 800 tisíc lidí. I díky němu je malý stát o velikosti sotva poloviny České republiky a s pouhými 18 miliony obyvatel v současnosti šestým největším exportérem na světě.

Po pandemii hledají firmy víc dodavatelů doma v Evropě

Že spolupráci s tamějšími společnostmi mohou posílit i české firmy, to připomenul na konci ledna zhruba 40 účastníkům online seminář nazvaný Nizozemsko – klíčové faktory pro úspěšné partnerství s globálními společnostmi ve strojírenském průmyslu. Právě strojírenství patří aktuálně k tahounům nizozemské ekonomiky, přičemž vsadilo na technologickou revoluci – na výrobu čipů, využití umělé inteligence či robotizaci. „Na každých deset tisíc pracovníků dnes v Nizozemsku připadá 205 robotů,“ uvedla na semináři ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade Nizozemsko Martina Paříková. Nizozemsko tak má nejvíce robotizovaný technologický průmysl ze všech západních států.

Právě technologický sektor přináší největší exportní příjmy a tvoří nejvyšší přidanou hodnotu. Asi 60 procent obratu nizozemského strojírenství v současnosti zajišťuje výroba čipů. Vyspělé nizozemské koncerny se přitom poohlížejí po nových dodavatelích. „Pandemie odkryla zranitelnost v dodavatelských řetězcích,“ připomněla Martina Paříková. Kvůli problémům s dopravou subdodávek z Číny nebo jiných asijských zemí si výrobci snaží stále ve větší míře hledat spolehlivé dodavatele „přímo doma“ v Evropě. A to je příležitost pro české podniky.

Loajální Čech zůstává v podniku i 40 let

Některé přednosti, které mohou v konkurenčním boji mluvit ve prospěch českých firem a pracovníků, vyzdvihl na semináři Rene Keet, který je zkušeným odborníkem v oblasti nákupu a řízení dodavatelského řetězce a v současnosti pracuje v koncernu Yamaha. Zajišťuje a prověřuje nákupy i od českých subdodavatelů. „České firmy jsou efektivní a mají šikovné pracovníky. Řemeslné schopnosti zaměstnanců jsou výborné, dávají důraz na detail,“ uvedl Rene Keet s tím, že české firmy mají obvykle i nižší ceny ve srovnání s Nizozemci, což je další konkurenční výhoda.

Pochválil také loajalitu českých pracovníků ve vztahu k zaměstnavatelům. „Potkal jsem lidi, kteří jsou u jednoho zaměstnavatele 30 či 40 let,“ podotýká Keet. Podle něj patří ke klíčovým prvkům vztahu dodavatele a odběratele důvěra, jejíž vybudování ovšem trvá dlouho. Vztah by měl být založený na přístupu win-win.

Vývozi mohou využít podporu proexportní agentury

Asistenci při vstupu na nizozemský trh nebo rozšíření aktivit na něm nabízí českým firmám zahraniční kancelář CzechTrade Nizozemsko, která dlouhodobě působí v Haagu. Více informací lze získat na e-mailu martina.parikova@czechtrade.cz nebo na webových stránkách www.czechtrade.cz/zahranicni-kancelare/nizozemsko. Se zástupci agentury se bude možné také osobně setkat na individuálních konzultacích na Meeting Pointu CzechTrade 2025 v Brně 4. a 5. března.

Pro Českou republiku je už nyní Nizozemsko klíčovým obchodním partnerem, když v roce 2023 bylo devátým nejdůležitějším exportním cílem na světě – české podniky tam vyvezly výrobky a služby za 200 miliard korun. Další příležitosti se mohou objevit právě ve strojírenství. Jen na letošek se chystá v Nizozemsku přinejmenším šest velkých veletrhů s vazbou na tento obor. Tamější vláda také nabízí různé podpůrné programy zaměřené na inovace a zejména technologie šetrné k životnímu prostředí. Ambiciózním cílem Nizozemska je, že se výhledově stane první plně cirkulární ekonomikou na světě.


Přehled zajímavých veletrhů, blížících se obchodních misí českých firem i dalších důležitých událostí pro exportéry najdete v Kalendáři akcí

Tomáš Stingl

Další články