Středoamerická země uspěla díky sázce na zelenou ekonomiku a stala se nejnovějším členem OECD. Letos se ale musí vyrovnat s přívalem uprchlíků i s důsledky obrovského kyberútoku na státní úřady, který podnikl ruskojazyčný gang Conti.
Ve španělštině znamená jméno státu – Costa Rica – doslova bohaté pobřeží. A moderní éra dala tomu názvu za pravdu. Kostarika je v současnosti nejlépe prosperujícím státem Střední Ameriky a v mnoha ohledech unikátní zemí, která mění ve skutečnost nápady, jež mají jinde jen za bláhovou utopii. Kostaričané tak například už na konci čtyřicátých let minulého století zrušili armádu a ušetřené peníze místo toho dávají na sociální služby. Jako jediná země na světě také Kostarika nejenže zastavila kácení deštného pralesa, ale naopak úspěšně zvětšuje zalesněné oblasti. Zatímco v první půli devadesátých let už lesy v zemi téměř zmizely, nyní pokrývají znovu na 60 procent její plochy. Hospodářství vláda přeorientovává raději na ekoturismus, který přináší víc peněz a přidané hodnoty než prodej surového dřeva.
Zelené listy vidí v Kostarice zjevně rádi, protože nejnovější neortodoxní krok úřadů míří pro změnu k úplné legalizaci marihuany, jež je v zemi stejně ve velkém pěstována a tolerována. „Rekreační užívání marihuany existuje v Kostarice mnoho let, navíc její povolení umožní kontrolu platby daní a vytvoří nové pracovní příležitosti. Zákon dá konzumentům možnost získat marihuanu bezpečným způsobem bez toho, aniž by se dostali do kontaktu s kriminálními elementy,“ uvedla v komentáři k novému zákonu prezidentská kancelář.
V přepočtu na obyvatele dostává malá země nejvíc investic ze všech
Na mezinárodní úrovni Kostarika obratně lavíruje mezi velmocemi a udržuje si poměrně vstřícné vztahy i se všemi okolními státy. Na poměry středoamerického regionu si i díky tomu drží solidní životní úroveň. V přepočtu na obyvatele loni Kostarika přilákala nejvíce investic ze všech zemí světa. Růst prosperity završila ve stejné sezoně vstupem do klubu nejvyspělejších států OECD. Stala se 38. členem této elitní skupiny. Loni také díky prvnímu otřepání z pandemického šoku ekonomika země vzrostla o 7,8 procenta.
Letos by si podle tamější centrální banky mohlo hospodářství Kostariky polepšit o dalších 3,4 procenta. Pomoci tomu má obnova turistického ruchu po pandemii. Podle listu The Tico Times se stává Kostarika cílem s nejdelším průměrným pobytem turistů během jedné návštěvy, když tento ukazatel vzrostl z 12,6 dne před pandemií na současných téměř 14 dní. Do země teď míří zejména Severoameričané, kteří zde utrácejí peníze naspořené za covidového domácího vězení. „Máme pestrou nabídku atrakcí, což vede návštěvníka k tomu, aby chtěl zůstat co nejvíce dní, teď je to 14 dní, lépe je na tom jen Nový Zéland a Austrálie,“ uvedl ministr cestovního ruchu William Rodriguez. Plných 72 procent turistů přitom přijíždí ze Spojených států a Kanady, z Evropy je to asi 19 procent. V rámci ekoturismu Kostarika láká návštěvníky vedle pláží na pobyty v ekofarmách, na pozorování velryb nebo třeba na kempy, kde dobrovolníci ochraňují želvy při kladení vajec.
Je to válka, řekl o kyberútoku prezident
I po odeznění covidu ale musí sympatická země řešit další výzvy. Letos v dubnu a květnu zakusila historické prvenství, které by si pro změnu ráda odpustila. Jako první stát v dějinách musela Kostarika vyhlásit výjimečný stav kvůli obrovskému kyberútoku, který zcela podlomil fungování tamějších veřejných institucí. Za akcí stál ruskojazyčný kriminální gang Conti, který napadl a zakódoval mimo jiné data daňových a celních úřadů či ministerstva práce. Pak žádal výkupné 10 milionů dolarů, jinak data smaže.
V zemi vypukl poprask. Mnozí pracovníci nedostali své výplaty, v ulicích se konaly demonstrace, bouřily se odbory. Gang mezitím požadavky na výkupné stupňoval. Prezident Rodrigo Chaves Robles nakonec vyhlásil výjimečný stav a úder kyberteroristů označil za válku proti Kostarice. „Pod útokem máme 27 institucí a 9 institucí je velmi zasažených včetně ministerstva financí, které přijímá státní příjmy a zajišťuje výdaje státu,“ musel sdělit prezident v půli května s tím, že hackerská skupina se snaží zemi srazit podlomením celého systému veřejných financí. Kostarika dostala pomoc od Španělska, Spojených států a dalších zemí, gang Conti se ale zatím dopadnout nepodařilo. Důsledky vyděračských útoků pak řešila Kostarika celé léto a úřady musely do značné míry improvizovat.
Tento měsíc udeřila na Kostariku pro změnu příroda. Na pobřeží dorazil hurikán Julia, který způsobil záplavy v mnoha oblastech. Protože ale jeho intenzita nad pevninou oslabila a Kostaričané jsou na prakticky každoroční návštěvy hurikánů připravení, nebyly důsledky této bouře příliš ničivé.
Uprchlíci přicházejí ze severu, jiní na sever jdou
Dalším problémem, který v současnosti Kostariku trápí, je vlna uprchlíků. Kuriózní je, že část migrantů přichází do země ze severu, jiná uprchlická vlna zase na sever naopak směřuje. Ta první zmíněná skupina jsou lidé, kteří utíkají do Kostariky ze sousední Nikaraguy, kde vládne levicový autokratický režim. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v březnu odhadoval, že se v posledních měsících počet nikaragujských běženců zdvojnásobil.
Jak si vede rozšířený Panamský průplav a jak plán na nový kanál v Nikaragui?
Od roku 2018 vyplnilo žádost o azyl už na 180 tisíc Nikaragujců. Reálně jich ale na území Kostariky i díky zatím snadno prostupné hranici bude s největší pravděpodobností daleko víc. Zřídit větší kontrolu nad migrací má pomoci mimo jiné modernizace hraničního přechodu Peñas Blancas mezi oběma zeměmi. Zakázku za 54 milionů dolarů získala španělská firma Eductrade. Projekt zahrnuje vedle opravy stávajících budov také stavbu nových plus budování ulic a chodníků. „Projekty nových hraničních přechodů jsou součástí Programa de Integración Fronteriza, který má posílit konkurenceschopnost Kostariky prostřednictvím modernizace infrastruktury na hraničních přechodech,“ informovala zahraniční kancelář CzechTrade Mexiko.
Od jihu ale zároveň prochází Kostarikou proud utečenců z Venezuely, pro něž je většinou středoamerická země jen tranzitním státem, protože směřují dál na sever, pokud možno až do USA. „Většina Venezuelanů projde zemí za den nebo za dva, ale asi 10 procent těch nejzranitelnějších zůstává déle, protože se jim nedostává peněz na pokračování cesty nebo mají zdravotní potíže,“ uvedl list The Costarican Times. Počet procházejících Venezuelanů v posledních měsících dramaticky vzrostl ze 200 až na 3700 týdně.
Celkově z Venezuely dosud uprchlo před tamější socialistickou diktaturou už nejméně sedm milionů lidí. Část z nich směřuje právě na sever přes Kostariku a další středoamerické státy až k hranicím USA v naději na zisk azylu v bohaté zemi.
Češi chtějí postavit bytový projekt v hipsterské čtvrti
Vzhledem k potenciálu „středoamerického Švýcarska“, jak se někdy Kostarice přezdívá, je česká obchodní přítomnost tam zatím zanedbatelná. Vývoz dosahuje ročně jen asi 200 milionů korun. Naopak dovoz z Kostariky do Česka se v roce 2020 vyšplhal až nad hodnotu pěti miliard korun. Podstatnou část této sumy představuje nákup mikroprocesorů Intel vyrobených v Kostarice, které odebírají české podniky. Zajímavým českým počinem v kostarickém turistickém průmyslu je hotelový Resort Art Villas citlivě zakomponovaný do prostředí tropické vegetace, jehož architekturu navrhlo české studio Refuel Works. Velký projekt letos ohlásila developerská skupina UDI Group. Koupila pozemek v progresivní oblasti Barrio Escalante poblíž metropole San José, kde se nacházejí univerzity či hipsterské restaurace. Český developer tam hodlá postavit patnáctiposchoďový dům se 120 byty.
Kostaričané stále ctí heslo „pura vida“ a těší se na fotbal
Přestože letos stíhají Kostariku zmíněné zkoušky osudu, místní lidé si nenechají zkazit náladu. Jejich národní heslo, které někdy používají prostě i jako pozdrav, zní pura vida. Doslova to znamená „čistý život“ a motto v podstatě vyjadřuje relaxovaný a vždy pozitivní postoj Kostaričanů k životu a výzvám, které přináší.
Svého kréda se drží i letos a navíc se těší, že na konci náročné sezony je čeká událost, která dá na všechny nedávné potíže zapomenout. K obrovské radosti malého fotbalového národa se Kostarika dokázala kvalifikovat na světový šampionát, který začíná příští měsíc v Kataru.
Kostaričané se těší na fotbalový svátek a podnikatelé očekávají, že díky sledování zápasů a následným oslavám se rapidně zvednou tržby restaurací či prodejců fanouškovského zboží a potažmo tak bude šampionát pozitivním impulzem pro celou ekonomiku. A hned v prvním zápase 23. listopadu čeká Kostariku soupeř z nejatraktivnějších – Španělsko. Na to se fanoušci těší nejen kvůli očekávané kvalitní hře, ale také kvůli tradiční historické rivalitě se zemí z Pyrenejského poloostrova.