Chovají miliony psů i koček, v zimě si doma netopí ani při nižších teplotách, při pandemii začali víc sportovat. Za co rádi utrácejí současní španělští spotřebitelé? Smísili osvědčené tradice s moderním životním stylem.
Andalusané jsou líní, Katalánci lakomí, Astuřani opilí, všichni se ale shodnou na tom, že nesnášejí frajírky z Madridu. Tak to alespoň vypráví s nadsázkou učitel konverzace v jedné z jazykových škol, kam se cizinci jezdí na Pyrenejský poloostrov učit španělštinu. Fakt je, že ve Španělském království, které je rozděleno do 17 autonomních společenství, žije 47 milionů obyvatel nejrůznějšího profilu. Faktory, jakými jsou přírodní podmínky, historický vývoj, náboženství a ekonomické aktivity, vytvořily ve společnosti skupiny s charakteristickými rysy, které se promítají i do spotřebního chování a přístupu k novým produktům. Co může český exportér čekat při jednání se Španěly a jaké ze zvyků tamějších spotřebitelů vyplývají obchodní příležitosti?
Sázet na stereotypy se (ne)vyplatí
Fiesta, mañana, siesta. I bez znalosti španělštiny jsou to slovíčka známá téměř všem, která navodí představu sluncem zalitého Španělska, obyvatel, kteří nikam nepospíchají, užívají si příjemné společnosti přátel u sklenky červeného vína a po vydatném odpoledním odpočinku se vydají oslavovat na některý z mnohých španělských svátků.
Obecně však platí, že ne každý Španěl se dá zařadit do přesně vymezené škatulky. Tento článek se zaměří na rozdíly, spojitosti i (ne)pravdivost stereotypů zejména u obyvatel provincie Alicante a také regionu, který je českými exportéry poněkud opomíjen – Kanárských ostrovů.
Odpoledne je zavřeno, pak jedou obchody až do noci
Alicante spadá pod autonomní společenství Valencie a podle počtu obyvatel je pátou největší provincií Španělska. Její hlavní město se rozkládá mezi horami a pobřežím, kam se během letních měsíců sjíždějí Španělé prchající z vnitrozemí z rozpálených měst. Vyhledávaná Costa Blanca i méně proslulé městské pláže lákají jak turisty, tak především španělské dovolenkáře.
Výheň se však nevyhýbá ani alicantským ulicím. Teploty v létě dosahují ke 40 stupňům a odpolední siesta se stává nezbytností. Většina restaurací a obchodů se ve dvě hodiny odpoledne zavírá. Oproti zažitým představám o odpoledním šlofíku však většina Španělů využívá siestu k dlouhému obědu v klimatizované místnosti nebo k domácím pracím. Zhruba kolem páté hodiny se dveře podniků znovu otevírají zákazníkům a zůstávají otevřené do pozdních nočních hodin.
Sangría jen pro cizince, domácí si dají víno s perlivou limonádou
Společenští Španělé využívají k popracovnímu posezení stolky rozeseté v ulicích města a klábosení u něčeho dobrého k pití a drobného občerstvení neboli tapas, což mohou být například oblíbené grilované zelené papričky pimientos de Padrón, mořské plody připravené na mnohé způsoby, olivy, různé klobásky, salámy, jamón nebo sýry.
Z alkoholu jasně vede červené víno, které nesmí chybět u žádného jídla, oblíbenou značkou je například La Rioja. Sangríu by příznivec tohoto nápoje u Španělů hledal marně, tu si objednávají téměř výhradně turisté. Kdo chce udělat dojem a přitom má chuť na osvěžující nápoj, objedná raději tinto de verano, tedy červené víno smíchané s mírně oslazenou perlivou limonádou a ledem.
Španělé přišli na chuť i pivu. Importované značky se podávají především v lahvích, čepované jsou v menší míře. Osvěžující zlatý mok táhne a také ovocná piva se stávají stále oblíbenější zejména u mladé generace. Otevírají se tak příležitosti pro dodávky pivovarnických technologií pro rozvíjející se minipivovary jak v pevninském Španělsku, tak i na Kanárských ostrovech.
Pandemie srazila turismus na třetinu, letos přišel obrat
Přestože jsou teploty v Las Palmas na ostrově Gran Canaria nižší než na jihovýchodě Španělska, v nepříliš velkých místnostech domů a bytů se drží teplo. Pokud majitelé pořizují klimatizaci, umisťují ji do ložnic a před horkem utíkají do parků nebo za přáteli do početných podniků jak v centru města, tak v uličkách poblíž pláže. Restaurace na pláži jsou totiž obsazeny zahraničními turisty, kterým dominují Němci.
Sektor služeb, především v oblasti cestovního ruchu, tvoří 75 procent španělského hrubého domácího produktu. Vleklá pandemie tak uštědřila španělskému turismu tvrdou ránu. Pro Kanárské ostrovy je to klíčové odvětví ekonomiky, podle údajů Evropské komise došlo v roce 2020 k poklesu výkonnosti sektoru o 70 procent, v roce 2021 o 60 procent ve srovnání s předpandemickým rokem 2019. S uvolněním restrikcí a vládních opatření proti šíření koronaviru se situace v cestovním ruchu začala v letošním roce obracet k lepšímu.
Španělsko láká turisty celoročně díky klimatickým podmínkám, i na chladnějších Kanárských ostrovech neklesá teplota v zimních měsících pod 18 stupňů. Pro Středoevropana zvyklého na topnou sezonu může být překvapující, že v zimě se ve Španělsku netopí, přestože se v domech drží chlad. Situace se však pomalinku mění, nejen v Las Palmas si stále více domácích pořizuje přímotopy a zkoumá ekonomicky výhodnější možnosti vytápění.
Nad Kanárskými ostrovy visí opar zvaný calima
Oproti slunečnému Alicante jsou teploty v hlavním městě Kanárských ostrovů Las Palmas během letních měsíců snesitelnější, drží se pod 30 stupni, díky vytrvalému větru je pak teplota pocitově ještě nižší. Zároveň bývá obloha mnohem častěji zatažená mraky, ačkoliv dešťové přeháňky hrozí jen výjimečně.
Život obyvatelům Kanárských ostrovů poněkud znepříjemňuje takzvaná calima. Vzdušným prouděním se nad ostrovy dostává jemný prach ze Sahary, který na několik dní zahalí slunce a nad městy visí jako opar. Maličké částice trápí nejen alergiky, dráždí oči a způsobují respirační problémy. V takovém období narůstá spotřeba papírových kapesníků a roste poptávka po očních kapkách. Nejčastěji během zimy má pak úporná calima, kdy značně klesá viditelnost, na svědomí také problémy v dopravě.
Kdo neslaví, není Španěl
Turisty do Španělska táhnou i zážitky spojené s oslavami různých svátků, během nichž Španělé ukazují světu, jak vypadá pravá fiesta. Hlavní událostí roku je Semana santa, tedy Velikonoce, kdy se setkávají početné rodiny, lidé hodují v ulicích měst a účastní se průvodů nebo jim alespoň přihlížejí. V Buñolu se v srpnu odehrává lítý boj, kdy ulice zrudnou 150 tunami rozmačkaných rajčat, které po sobě metají zábavychtiví účastníci festivalu La Tomatina.
Různá města pořádají fiesty oslavující některého ze svatých. Ve Valencii se v březnu konají slavnosti Fallas na počest svatého Josefa, v Pamplomě se organizují kontroverzní Sanfermines, kdy se na svatého Fermína stahují do ulic muži v bílém oděvu doplněném typickým červeným šátkem, aby sobě i divákům přihlížejícím na balkoně či skandujícím v bezpečí za hrazením dokázali statečnost úprkem před rozzuřenými býky. Ještě kontroverznější býčí zápasy, zapsané dokonce v seznamu kulturního dědictví UNESCO, stále nacházejí své publikum, na mnoha místech jsou však už zakázány.
V zemi je 29 milionů domácích mazlíčků, zákon zpřísnil jejich ochranu
Komu se bujaré oslavy a hluk v ulicích příliš nezamlouvá, jsou zvířata a majitelé domácích mazlíčků. Podle asociace ANFAAC je ve Španělsku více než 29 milionů domácích zvířat. První místo v žebříčku oblíbenosti zaujímají psi s počtem přes devět milionů, téměř šest milionů koček se umisťuje až na třetím místě po rybičkách a pětici nejrozšířenějších domácích zvířat uzavírají papoušci a hlodavci, především pak králíci.
Během pandemie poptávka po mazlíčcích vzrostla, zároveň se však v ulicích zvedl i počet opuštěných zvířat. Volání po větší ochraně zvířat a předcházení přeplněnosti útulků a utrácení psů a koček vyslyšela vláda, která v srpnu 2022 schválila nový zákon, jehož cílem je odstranit týrání zvířat. Pokud zákon schválí také kongres poslanců a senát, dojde například ke kontrole prodeje a chovu zvířat. Zvířata bude možné zakoupit pouze u registrovaných a profesionálních chovatelů, jelikož obchody budou mít zakázáno prodávat a vystavovat psy a kočky pro komerční účely.
Převratným bodem zákona je povinné školení budoucího majitele před adopcí či koupí zvířete. Vzniknout by měl také národní registr osob, kterým bylo zakázáno chovat zvířata, což souvisí s novelizací trestního zákoníku, který zpřísňuje tresty za týrání zvířat. V zákoně má být zakotvena i povinnost kastrace mazlíčků, kterým je umožněn i pohyb mimo dům či byt, což by mělo vést k omezení nekontrolovaného chovu. Zákon myslí i na exotická zvířata, která už nesmějí vystupovat v cirkusech. Snahy aktivistů o zrušení býčích zápasů však ani tentokrát nepřinesly ovoce a zákon se kritizovaného zacházení s býky nedotkne.
Rostoucí obliba psů je v Alicante i v Las Palmas vidět na každém kroku. Zástupci každé generace zaplavují ulice a v parcích venčí psy nejrůznějších ras. Lze potkat oblíbené malé psíky i německé ovčáky a labradory, na Kanárských ostrovech také kanárskou dogu. Povinnost uklízet po svých mazlíčcích je stanovena zákonem a netýká se pouze sbírání exkrementů, ale také oplachování moči, která by jinak v rozpáleném městě znepříjemňovala život ostatním lidem. Majitel obvykle okamžitě přiskočí s lahví vody v ruce a opláchne strom či chodník. Pokud by to neudělal, hrozí mu pokuta od 150 do 1500 eur.
Jak se vyvíjí španělská energetika a kde postavili největší evropský solární park?
Otázkou je, jestli nový zákon, jehož schválení se očekává koncem roku, sníží počet nově zakoupených mazlíčků. Každopádně by jeho pozitivním důsledkem mělo být zlepšení péče o domácí zvířata. Největšími společnosti na trhu jsou belgická firma United Petfood, španělská společnost Agrolimen a německá firma Deuer, přesto stále existuje prostor pro kvalitní krmiva a pamlsky, prvotřídní veterinární prostředky včetně vakcín a dále také pro hračky a doplňky jako designově zajímavé obojky a vodítka, různá škrabadla pro kočky nebo klece pro drobné hlodavce.
Lockdown zvedl zájem o sport
Psi dělají Španělům společníky i při sportování. V pěších zónách kolem pobřeží se běhu věnují samotářští sportovci nejrůznějšího věku i skupinky běžců a neodradí je ani vysoké letní teploty. K rozmachu sportovních aktivit přispěl lockdown, který od března do května omezil Španělům pohyb. Spolu s restauracemi, obchody a zábavními podniky se uzavřela také všechna fitness centra.
Sportovní aktivita se tak stala jedním z ventilů frustrace z omezené socializace a nedostatku kulturního vyžití. Mnoho pokojů a garáží se přeměnilo na soukromé posilovny. A spousta Španělů u pohybu zůstala. Posilovací stroje se přesunuly do nově otevíraných fitness center, taneční studia lákají na lekce salsy a bachaty, zájemci o nejrůznější pohybové aktivity mají z čeho vybírat.
S tím roste také zájem o funkční sportovní oblečení se zajímavým designem a sportovní náčiní, popularitu si zajistila jóga, a tak jsou v kurzu pestrobarevné jógamatky. Nejen španělští sportovci velice rádi sledují cvičební postup a dožadují se chytrých hodinek a přístrojů, které měří fyzickou zdatnost, zvedá se poptávka po inteligentních váhách.
Při letošních svatojánských oslavách spálili 180 monumentů
Jeden z nejdůležitějších svátků ve Španělsku se koná v Alicante. V průběhu června se celé město chystá na příliv zahraničních turistů, ale především návštěvníků z nejrůznějších koutů Španělska, kteří přijíždějí na svatojánské oslavy. Hogueras de San Juan vycházejí z tradice, kdy se s příchodem letního slunovratu pálily neužitečné věci a zároveň měly ohně ochraňovat lidi před zlými duchy, kteří se v tu dobu potulovali mezi nimi.
Od 20. června se odehrává hlavní část slavností. Každý den až do 24. června, kdy svátek vrcholí, se v ulicích města uzavřených veškeré dopravě odehrávají průvody v tradičních folklorních oděvech doprovázené živou hudbou. Ve dvě hodiny odpoledne každý den začnou po celém městě ohňostroje. V každé čtvrti stojí na vyhrazených místech uprostřed ulice nespočetné stánky s občerstvením. Ochutnat je možné například typické empanady, slané pečivo plněné masovými nebo vegetariánskými směsmi. Proudící davy mohou v jednotlivých čtvrtích obdivovat umělecké satirické sochy vyrobené z lepenky a dřeva, z nichž některé dosahují výšky až 19 metrů a jejich cena se pohybuje okolo 60 tisíc eur.
Oslavy vrcholí Svatojánskou nocí, kterou zahajuje ohňostroj z hradu Santa Bárbara čnícího na skále nad městem. V odpovědi se postupně ozývají ohňostroje, rachejtle a petardy ze všech čtvrtí, kde se zapalují ony satirické sochy kromě jediné vítězné, která je po slavnostech umístěna do muzea. Podle španělského portálu ABC se letos spálilo 180 monumentů a na kontrole ohně i pomocí dronů se podílelo více než 600 hasičů. Po hlavní události pak každý den až do 29. června následuje soutěž ohňostrojů z pláže Coco.