V červenci začalo platit nové nařízení EU o ekodesignu výrobků. Cílem je prodloužit jejich životnost, zlepšit recyklaci a snížit dopady na životní prostředí. Na výrobcích například přibude digitální pás s informacemi. Firmy ještě mohou nařízení připomínkovat, do praxe se větší změny promítnout zřejmě až v roce 2026.
V polovině července vstoupilo v účinnost nařízení Evropské unie 2024/1781 o vytvoření rámce pro stanovení požadavků na ekodesign udržitelných výrobků (nařízení o ekodesignu). Klade si za cíl přispět k větší udržitelnosti výrobků tím, že určí požadavky na delší životnost výrobků, jejich lepší energetickou účinnost, opravitelnost či recyklovatelnost.
Nařízení nahradí stávající směrnici 2009/125/ES o ekodesignu, která určovala (a nadále bude ještě po přechodnou dobu určovat) požadavky související se spotřebou energie ve vztahu k některým konkrétním výrobkům, například vysavačům, chladničkám, sušičkám, troubám, varným deskám, kotlům, set-top-boxům, serverům, datovým úložištím a dalším.
Nové požadavky budou pokrývat více kategorií výrobků
Nařízení zatím žádné konkrétní ekodesignové požadavky pro jednotlivé skupiny výrobků nestanoví. Představuje pouze právní rámec, na jehož základě se budou konkrétní požadavky pro jednotlivé kategorie výrobků určovat prostřednictvím předpisů vydávaných Evropskou komisí.
Tyto předpisy budou přijímány v návaznosti na konzultace s výrobci, dalšími zainteresovanými stranami a vnitrostátními orgány a zejména po řádném vyhodnocení možných dopadů. V první fázi se pozornost zaměří na kategorie výrobků, kde byl identifikován značný prostor pro zlepšení, a to na textilní výrobky, obuv, nábytek, matrace, pneumatiky, čisticí prostředky, barvy, maziva, chemické látky, ale i na meziprodukty jako železo, ocel a hliník.
Předpokládá se však, že postupně budou pokryty i další výrobkové skupiny. Z působnosti nařízení jsou však vyňaty potraviny, krmiva, humánní a veterinární léčivé přípravky, živé rostliny, živočichové a mikroorganismy, produkty lidského původu, rostlinné a živočišné produkty a vozidla.
Opatření mají zajistit ekologičtější produkci
Nově se ekodesignové požadavky nesoustředí pouze na energetickou účinnost, ale budou pro jednotlivé kategorie výrobků stanovovat různé parametry, které přispějí ke snížení jejich environmentální a klimatické stopy a zajistí jejich „oběhovost“.
Půjde například o požadavky na trvanlivost a spolehlivost výrobku třeba v podobě zaručené doby životnosti. Dále o zajištění možnosti opravy a údržby výrobku vyjádřené například dostupností a dodací lhůtou náhradních dílů, dostupností pokynů k opravám a údržbě, použitím standardních součástí, možností nedestruktivní demontáže a opětovné montáže.
Dále jde o zajištění možnosti modernizace, opětovného použití, repasování a renovace výrobku vymezené například použitím standardních součástí, podmínkami přístupu k údajům o výrobku, podmínkami přístupu k potřebnému hardwaru a softwaru.
Požadavky na recyklaci zahrnují použití snadno recyklovatelných materiálů, snadný a nedestruktivní přístup k recyklovatelným součástem výrobku, použití norem označování součástí. Bude dána povinnost vyhnutí se technickým řešením, která jsou na újmu opětovnému použití, modernizaci, opravám, údržbě, renovaci, repasování a recyklaci výrobků.
Vzejdou také požadavky na použití určitých látek, na spotřebu energie, vody a jiných zdrojů včetně kritických surovin, na hmotnost a objem výrobku a jeho obalu a poměr výrobku k obalu.
Bude zavedena povinnost začlenění použitých součástí a požadavky týkající se environmentální a uhlíkové stopy výrobku, uvolňování mikroplastů, emisí do ovzduší, vod nebo půdy, množství vyprodukovaného odpadu a další v závislosti na konkrétní kategorii výrobku.
Digitální pas výrobku spojí relevantní informace na jednom místě
Nařízení nad rámec toho stanoví povinnost vybavit každý výrobek takzvaným digitálním pasem výrobku. Jinými slovy výrobce musí zajistit, aby prostřednictvím jednoho datového nosiče (například QR kódu, čárového kódu, vodoznaku) byly na jednom místě zpřístupněny veškeré relevantní informace týkající se dotčeného výrobku.
Jedná se zejména o data určená spotřebitelům jako například návody k instalaci, užívání, údržbě či opravám, informace o výkonnostní třídě výrobku či týkající se látek vzbuzujících obavy, relevantní štítky či informace ohledně způsobu nakládání s výrobkem po ukončení jeho životnosti.
Dále jde o data určená opravnám nebo subjektům provádějícím recyklaci, jako například informace týkající se opětovného použití výrobku, možnosti repasování nebo recyklace či data určená dozorovým orgánům, jako je technická dokumentace či prohlášení o shodě. Rozsah informací, které mají být v pasu uvedeny u jednotlivých kategorií výrobků, bude konkretizován ve zmíněných předpisech Komise, které budou určovat konkrétní ekodesignové požadavky.
Neprodané spotřební zboží bude monitorováno
Ve snaze demotivovat od běžné praxe ničení neprodaného zboží stanoví nařízení povinnost zveřejňovat informace o zboží, které bylo vyřazeno jako neprodané. Tyto informace by měly být veřejně přístupné na webových stránkách dotčeného hospodářského subjektu. Od této povinnosti jsou osvobozeny pouze malé a mikropodniky. Pro střední podniky je plnění této povinnosti odloženo o šest let.
Novou legislativou představí seminář
Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR uspořádá 3. října 2024 seminář pro zainteresované strany s cílem přiblížit jim obsah nařízení a nasměrovat je na konzultace, které budou předcházet přijímání jednotlivých předpisů Komise. Seminář se bude konat od 10 do 12 hodin v budově Ministerstva průmyslu a obchodu (budova Na Františku 32, Praha 1). Zájemci se mohou k účasti registrovat e-mailem na ekodesign@mpo.gov.cz.
Nařízení rovněž zavádí zákaz zničení neprodaného spotřebního zboží, konkrétně ve vztahu k oděvům, oděvním doplňkům a obuvi, a to s účinností od poloviny roku 2026. Tento zákaz bude časem možné rozšířit i na další kategorie spotřebního zboží v návaznosti na vyhodnocení dat ohledně vyřazování neprodaného zboží.
Tento zákaz není nicméně absolutní. Jsou umožněny určité výjimky, například v případě, kdy půjde o poškozené výrobky, odmítnuté výrobky nabídnuté k darování, výrobky porušující práva duševního vlastnictví, výrobky přesahující dobu použitelnosti, výrobky, u nichž zničení představuje možnost s nejmenším negativním dopadem na životní prostředí nebo bude-li to opodstatněno zdravotními, hygienickými či bezpečnostními důvody. I tento požadavek se nevztahuje na mikro a malé podniky a pro střední podniky je odložen o šest let.
I veřejné zakázky bude muset stát „ozelenit“
Za účelem zvýšit poptávku po environmentálně udržitelných výrobcích stanoví nařízení povinnost zaměřit pobídky členských států na dvě nejvyšší stanovené třídy výkonnosti, jsou-li ve vztahu k dotčenému výrobku určeny, případně na výrobky s ekoznačkou EU.
Komise je rovněž zmocněna určit minimální povinné požadavky na veřejné zakázky, a to pokud jde o prodloužení životnosti, spotřebu energie, nakládání s výrobkem na konci doby životnosti či kritéria vztahující se na renovace či repasování výrobku. A obdobně jako u zmiňovaných pobídek členských států, pokud jsou pro dotčený výrobek stanoveny třídy výkonnosti, pak tyto výrobky mají plnit jednu ze dvou nejvyšších tříd výkonnosti.
První předpisy by mohly mít v praxi účinnost až od roku 2026
Nařízení je sice účinné už od 18. července 2024, jeho praktická aplikace je však navázána až na následné předpisy Komise, které budou určovat konkrétní ekodesignové požadavky. Vydání těchto předpisů musí nicméně předcházet poměrně rozsáhlá analýza zahrnující mimo jiné konzultace se zainteresovanými stranami, tedy především výrobci a ostatními zástupci dotčených průmyslových odvětví.
První předpisy Komise lze očekávat nejdříve během jara příštího roku. Každý tento předpis by pak měl mít odloženou účinnost alespoň o 18 měsíců, tak aby se výrobci a ostatní hospodářské subjekty měli možnost přizpůsobit novým požadavkům. Povinnost dodržování nových ekodesignových požadavků tak odhadem lze očekávat nejdříve během druhé poloviny 2026.
Firmy si mohou k požadavkům říci své
Jak bylo zmíněno, konkrétní požadavky pro jednotlivé kategorie výrobků budou přijímány Evropskou komisí po konzultacích s výrobci, dalšími zainteresovanými stranami a vnitrostátními orgány. Výrobci tak budou moci prostřednictvím konzultací ovlivnit výslednou podobu ekodesignových požadavků. Tyto konzultace budou probíhat prostřednictvím portálu Evropské komise „Have your say“. Do konzultací bude možné se zapojit i v českém jazyce, je zde tedy prostor pro ovlivnění výsledné podoby ekodesignových požadavků.