V japonské Ósace se od dubna na půl roku otevřou brány Světové výstavy Expo 2025. Na české účasti se různou formou podílí víc než stovka firem. Světové veřejnosti představí třeba unikátní systém čištění vody, speciální řadu koktejlových sklenic nebo stolní bojovou hru inspirovanou asijským loutkovým divadlem.

Největší výstavní událost planety přichází. Už 13. dubna začne Světová výstava Expo 2025 na umělém ostrově Yumeshima na kraji Ósaky. V tomto japonském velkoměstě se přehlídka výdobytků lidstva koná už podruhé. Při předešlé světové výstavě v roce 1970 patřila k nejúspěšnějším výpravám ta československá. Na její odkaz chce letos navázat výprava České republiky, která se zabydlí v právě dokončeném národním pavilonu, jenž získal podobu křišťálové spirály postavené převážně ze skla a dřeva.
Vedle rozsáhlého kulturního programu, na němž se bude v průběhu výstavy podílet víc než 210 umělců, představí národní výprava i mnoho českých firem a jejich výrobků. Zároveň se budou konat v prostorách pavilonu byznysové konference nebo přímá jednání s možnými obchodními partnery.

Exportéři si od účasti na Expu slibují, že by mohla přinést nové kontrakty zejména v regionu Dálného východu a v samotném Japonsku. Specifikem letošního Expa například oproti předešlé Světové výstavě v Dubaji je, že kvůli geografické odlehlosti Japonska má být mezi očekávanými až 30 miliony návštěvníky velký podíl místních lidí. Japonci by mohli tvořit až 80 procent publika.
Purposia nabídne 3D tisk, který umí i věž kostela
Na české výpravě se bude podílet pestrá škála podniků od IT firem až po průmyslové výrobce. Některé firmy nebudou představovat svou produkci napřímo v expozici, ale do Japonska letí kvůli setkání s obchodními partnery v rámci chystaných byznysových eventů.
Třeba skupina Purposia chce Japonsko oslovit svou technologií 3D betonového tisku. Touto pozoruhodnou inovací právě v těchto dnech firma buduje první stavbu – kostel v Neratovicích, kde bude 3D tiskárnou vytvořena i věž budovy.
Vedení Purposie se v dubnu zúčastní slavnostního zahájení Expa a chce oslovit japonský trh. „Japonsko je pro nás inspirací v technologických inovacích a preciznosti, my na oplátku můžeme nabídnout zkušenosti s prefabrikací či 3D betonovým tiskem ve stavebnictví,“ uvedl předseda představenstva společnosti Jan Hasík. „Expo je pro nás příležitostí i výzvou. Navázat partnerství na japonském trhu není snadné – čelíme jazykové bariéře, odlišnému obchodnímu prostředí i přísné byrokracii. Přesto věříme, že díky naší expertize v efektivní a udržitelné výstavbě se nám to v dlouhodobém výhledu podaří,“ dodal.
Holding chce také navázat partnerství s japonskou vědeckou sférou a vysokými školami, jako jsou Osaka University nebo Kyoto University. Společnost se zajímá o výzkum stavebních materiálů nové generace, robotizaci stavebních procesů a udržitelný design budov. „Chceme utvářet města budoucnosti – funkční, udržitelná a přívětivá pro život. I proto je pro nás Japonsko inspirací, spojuje technologický pokrok a klade důraz na dlouhodobý rozvoj. Japonci přemýšlejí v horizontu staletí, což dokonale souzní s naší vizí,“ říká Jan Hasík a dodává, že Purposia plánuje na 300 let dopředu.
Bojová hra Kenka proti sobě postaví dřevěné loutky
Asijské návštěvníky Expa by mohla zaujmout stolní bojová hru Kenka Puppetgame, která je inspirovaná orientálním loutkovým divadlem. Osloví navíc různé generace, protože kombinuje vkusnou estetiku tradičních dřevěných hraček a akční pojetí moderních videoher. Ostatně mezigenerační propojení je zakódováno už ve vývoji hry, jejímiž autory jsou otec a syn – Petr a Radovana Vallovi.
Ve hře jde v podstatě o bojový duel dvou loutek ovládaných hráči přes šňůrky. Cílem souboje je sejmout masku z loutky protihráče a najít jeho úsměv za využití gravitace, kinetiky a tisíce let starého principu ovládání figurek zespodu. Ty jsou tvořeny dřevěnými korálky, což jim umožňuje zaujímat reálné bojové pozice.
„Hra historicky patří do Asie a její design je inspirován japonskou kulturou. Je pro nás ctí i výzvou představit ji v českém pavilonu v Japonsku a zjistit, zda se líbí i Japoncům. Chceme ukázat, že hraní a tvorba mohou pomoci překonávat bariéry. Na základě dosavadní zkušenosti vím, že Kenka dokáže rychle prolomit ostych mezi lidmi. Doufáme, že podobné pozitivní přijetí zažijeme i v Japonsku,“ říká Petr Valla.
Češi stvoří v Ósace fosilní prales
Jedna z nejpozoruhodnějších vizitek české účasti bude k vidění v sousedství národního pavilonu. Česká firma Subfossil Oak tam připravuje unikátní pravěký les. Expozice nazvaná Les civilizací bude složena z více než 130 subfosilních dubů starých 6,5 tisíce let. Hodnota exponátů přesahuje 45 milionů eur. Historicky první projekt svého druhu na světě podpořil i hlavní architekt Expa Sou Fujimota a projít by jím mohlo až osm milionů návštěvníků. Česká firma dokonce usiluje o zapsání projektu do Guinnessovy knihy rekordů.
OKsystem spustí elektronického průvodce expozicí
Japonští organizátoři letošního Expa se snaží využívat moderní technologie víc než při jakékoliv dřívější světové výstavě. Například vstupenky je možné koupit pouze online, stejně tak všechny platby v areálu výstaviště budou probíhat bezhotovostně.
Na tento trend reaguje také česká účast. Pro národní pavilon vyvíjí mobilní a webovou aplikaci společnost OKsystem. Budou ji moci využívat jak samotní organizátoři pro správu rezervací, tak návštěvníci pavilonu. Očekává se přitom, že denně by český pavilon mohlo navštívit 12 až 15 tisíc lidí. Aplikace zahrnuje mimo jiné virtuální mapu pavilonu, detaily o vystavených exponátech či rezervační systém na akce pořádané v multifunkčním auditoriu nebo na střešní terase.
Společnost si od účasti slibuje detekci dalších obchodních příležitostí. „Japonsko a země ASEAN jsou pro nás významné, protože jde o region, kde se prodává i instaluje největší počet průmyslových robotů na světě. K průmyslovým robotům dodáváme našim zákazníkům software Checkbot,“ vysvětluje obchodní ředitel OKsystemu Vladimír Fuchs.
Pavilon pomohou zabezpečit Axenta, Senzomatic či 2N Telekomunikace
Některé české moderní technologie se budou podílet přímo na provozu národního pavilonu. To je třeba příklad zabezpečení od společnosti 2N Telekomunikace. Firma vybaví 50 dveří budovy svými jednotkami na kontrolu vstupu. Poskytne také vstupní interkomy pro hlavní vchody a vjezdy, které budou zajišťovat zásobování. „Naším hlavním cílem je prostřednictvím spolupráce na Expu ukázat světu pokročilé možnosti našich IP přístupových technologií, které kombinují bezpečnost, jednoduchost použití a flexibilitu,“ uvedl CEO společnosti Michal Kratochvíl.
Na zabezpečení pavilonu se bude podílet také společnost Axenta. Nepřetržitý bezpečnostní dohled nad IT infrastrukturou v budově zajistí prostřednictvím svého CyberSOC centra. Axenta chce zároveň využít svou účast na Expu k prohloubení spolupráce s japonskou společností Orizon Systems, s níž společně nabízí inovativní řešení v oblasti monitoringu kybernetické bezpečnosti zákazníkům v Japonsku, ve střední a východní Evropě i v dalších regionech.
Stav vlhkosti v dřevěné konstrukci národního pavilonu budou mapovat speciální čidla od společnosti Senzomatic. Ty pomáhají prodloužit životnost dřevostaveb. „Náš systém monitoringu a prevence vlhkosti je jako jediný na světě schopen kombinovat drátové a bezdrátové zapojení senzorů. Tím maximalizujeme možnosti umístění měřicích zařízení a jejich efektivitu,“ říká spoluzakladatel společnosti Jan Včelák.

„Dostatek dat nám pomůže udržet budovu postavenou z CLT v dobrém stavu a předejdeme tak komplikacím v průběhu světové výstavy. Důkladný monitoring také umožní další využití konstrukce poté, co v polovině října akce skončí,“ vysvětluje generální komisař české účasti Ondřej Soška.
Na střeše pavilonu bude k dispozici CTP Lounge, což je prostor pro networking s výhledem na celý areál Expa. Developerská společnost CTP, národní partner české účasti, plánuje na výstavě mimo jiné oslovit japonské investory a přilákat je do Česka. „V CTP máme rádi ambiciózní projekty, které posouvají hranice, a český pavilon na Expo 2025 v Ósace je skvělým příkladem. Spojuje inovace, udržitelnost i moderní architekturu a my jsme hrdí, že můžeme být jeho součástí jako národní partner,“ říká výkonný ředitel CTP Česká republika Jakub Kodr.
„Chceme přilákat co nejvíce hostů a ukázat Česko jako moderní a atraktivní destinaci pro investory. Téma Expa – Designing Future Society for Our Lives – je nám v CTP blízké, protože se v našich projektech zaměřujeme na udržitelný industriální development, inovativní přístupy a propojení technologií s efektivním podnikáním. Krátce po zahájení Expa začneme s prezentací, která zahrne nejen prezentaci našich projektů, ale i interaktivní případové studie, odborné diskuze a setkání se zástupci globálního byznysu,“ dodává.
Sklárna Novosad přichystala speciální sadu sklenic
Představené výrobky často cílí speciálně na potřeby japonského trhu. Proto jsou mezi partnery národní výpravy i mnohé sklářské firmy, protože české sklo je u Japonců mimořádně populární. Do Ósaky míří například na 1500 různých druhů sklenic z harrachovské Sklárny a minipivovaru Novosad a syn.
Firma připravila třeba speciální sadu koktejlových sklenic pro potřeby baru CTP lounge na střeše pavilonu. „Produkty harrachovské Sklárny si na japonském trhu vždy našly své místo – v minulosti především bohatě broušené dekorativní výrobky, dnes zejména hladké barevné nápojové sklo,“ říká Petr Novosad, majitel sklárny. „Na výstavě v Ósace představíme Harrachov jako předního výrobce ručně tvarovaného skla a zároveň se japonským návštěvníkům chceme ukázat jako unikátní turistický cíl, v němž mohou proniknout do tajů historie i současnosti českého sklářství,“ dodává.
Návštěvníci střešního baru a také české restaurace budou pít i z ručně foukaných sklenic ze sklárny Květná 1794. „Expo není jen o reprezentaci jednotlivců, ale celého státu – jde o národní hrdost a prezentaci českého umu a my chceme být u toho. Zároveň chceme prohloubit naše obchodní vztahy v indo-pacifickém regionu, zejména v Japonsku, které pro nás bylo historicky významným trhem a kde bychom rádi svou pozici posílili a ukotvili,“ vysvětluje spolumajitel sklárny Květná 1794 Josef Anovčín.
Jídlo dostanou hosté české restaurace pro změnu na kvalitním českém porcelánu z porcelánky Thun 1794, která dodá 2800 kusů servírovacího nádobí. „Účast na Světové výstavě vnímáme jako strategický krok k mezinárodnímu růstu a jedinečnou příležitost pro prezentaci typického českého řemesla v moderním pojetí japonskému publiku. Věříme v navázání nových obchodních partnerství v tomto dynamicky se rozvíjejícím regionu,“ říká generální ředitel porcelánky Vlastimil Argman.

Walk on Water ukáže hasicí deku, Lightly představí „chytač“ padělků léčiv
Moderní inovace v Ósace nabídne také hned několik českých univerzitních spin-off společností. Firma Walk on Water třeba v národním pavilonu představí svou technologii čistého hašení požárů v podobě hasicí deky FOGA, která nepálí. Tato hasební deka vyniká technologií tepelného štítu, který díky stabilizovaným nanočásticím kovů zajišťuje efekt bezpečné, tepelně nepropustné vrstvy.
Spin-off společnost Lightly z Mendelovy univerzity v Brně představí návštěvníkům technologii Catcher. Jde o přenosné zařízení, které umožňuje odhalování padělků léčiv nebo kontrolu kvality potravin a vody s rychlou analýzou vzorků přímo v terénu, a to během několika minut. V určitých případech je Catcher dokonce schopný vytvořit digitální mapu pohybu látky a vystopovat až jejího výrobce. Zařízení může mimo jiné pomoci v boji proti zneužívání drog, například fentanylu.
Další představenou inovací bude CaviPlasma, která je výsledkem spolupráce Vysokého učení technického v Brně, Masarykovy univerzity a Botanického ústavu AV ČR. Technologie dokáže z velkých objemů vody odstranit chemické znečištění, jako jsou zbytky léčiv, pesticidů a hormonů, ale také biologické kontaminanty včetně bakterií a sinic. Technologie je průlomová v tom, že na rozdíl od podobných zařízení neošetří jen malé množství tekutiny, ale třeba až 15 tisíc litrů vody za hodinu.
Firma Lipidica, což je spin-off společnost Univerzity Pardubice, představí v Japonsku svůj neinvazivní test pro včasnou detekci obtížně odhalitelných nádorů slinivky břišní z běžného vzorku krve. Test dává naději na zlepšení diagnostiky a léčby závažného onemocnění.
Oceněným propojením vědy s byznysem je pak technologie Pinflow, která vzešla se spolupráce Západočeské univerzity v Plzni a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Inovace přináší průtočné baterie, které umožňují nezávisle škálovat kapacitu a výkon. Tyto baterie přitom mají životnost až 30 let a fungují bez rizika požáru nebo výbuchu.
Firmy se podílejí i na financování české účasti
Uvedené společnosti a výrobky jsou ovšem jen malou částí toho, co všechno Česká republika na Expu letos předvede. Mezi další české firmy, které se různou formou zapojí do české účasti na světové výstavě, patří například společnosti Elmarco, Preciosa, Petrof, Moravia Steel, Třinecké Železárny, Granát Turnov, Prusa Research, Rudolf Jelínek a mnohé další.
Celkem má projít českým pavilonem víc než stovka firem a mnohé z nich se podílejí i na financování národní expozice. Zatímco z veřejných zdrojů jde na účast ČR na výstavě asi 290 milionů korun, se soukromými firmami bylo do poloviny března uzavřeno partnerství přibližně v hodnotě dalších 100 milionů korun. Letošní Expo by tak mělo být vedle příležitosti pro propagaci české kultury a umění také vítaným byznysovým průnikem na trh Dálného východu pro české exportéry.