Rakousko zažívá pleitewelle, tedy vlnu krachů místních firem. Zemi potrápila vleklá recese. Konzervativismus rakouských zákazníků, kteří pokud možno volí domácí dodavatele, je navíc pro české exportéry další výzvou. Přesto uspěli třeba čeští výrobci strojů, potravin či vývojáři softwaru, říká ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade ve Vídni Julie Havlová.

S jakými výrobky v poslední době čeští exportéři na rakouský trh pronikli?
S rakouskými partnery se nám podařilo propojit například výrobce konvektomatů do velkokapacitních kuchyní, dodavatele přesně obráběných dílů, vývojáře softwarů nebo výrobce komínových vložek. Dále také dodavatele prémiových potravin pro oblast HORECA, výrobce nábytku, obalových materiálů nebo poskytovatele tiskařských služeb, ale třeba i společnost vyrábějící krásné designové šátky z hedvábí. Je tedy zjevné, že Rakousko není pro české produkty neproniknutelné, jen je potřeba se nezaleknout případných prvotních zádrhelů a trpělivou prací si vydobýt své místo na slunci.

Jdou na rakouský trh v současnosti i nějací významnější čeští investoři?
Jednou z nejvýznamnějších investic z poslední doby je nákup rakouského zbrojařského podniku Steyr Arms českou investiční skupinou RSBC. České subjekty ale v Rakousku investují i v celé řadě dalších odvětví. Například společnost Green Future staví nové recyklační centrum s unikátní technologií v Dolním Rakousku. Škoda Group převzala rakouskou společnost Molinari Rail GmbH a zřídila zde novou dceřinou společnost. Český online supermarket Rohlik.cz prostřednictvím své rakouské dceřiné společnosti Gurkerl.at investoval do výstavby zcela nového a plně automatizovaného skladu ve Vídni. Společnosti Royal Spa a Alca v nedávné době koupily velký hotel v Bad Hofgastein, který plánují dále rozšiřovat. Skupina CPI zase ovládla rakouské realitní skupiny Immofinanz a S Immo. Návazně pak do Rakouska vstoupila i jedna z nejvýznamnějších hotelových skupin ve střední Evropě CPI Hotels, která otevřela první hotel značky Clarion ve Vídni. Vstup na rakouský trh v nejbližší době oznámily také společnost Grizly se zdravými pochutinami, 4camping s outdoorovým vybavením nebo startupový jednorožec Mews dodávající správcovské systémy pro hotely.

Co patří mezi přetrvávající překážky pro export?
Občas se setkáváme s tím, že si české firmy musí vedle standardních evropských certifikací zajistit i některé další čistě rakouské, aby bylo jejich zboží na místním trhu konkurenceschopné. To se ale objevuje i na jiných zahraničních trzích. Tradiční bariérou, kterou sledujeme napříč všemi obory, je konzervatismus rakouských zákazníků, který se projevuje především jasnou preferencí místních produktů. Cokoli si mohou zákazníci koupit od rakouských výrobců, to si s menší pravděpodobností pořídí od zahraničního dodavatele.
Jak mohou čeští exportéři tuhle bariéru překonat?
Šanci na úspěšnou expanzi do Rakouska mají zejména originální, inovativní produkty, které nejsou na místním trhu dostupné. Dobrou strategií je také maximální lokalizace a přizpůsobení se trhu. České exportní firmy by se měly zaměřit na perfektní přípravu marketingových materiálů a webu v německém jazyce, měly by si najmout německy mluvícího člověka, který bude mít expanzi do Rakouska na starosti, případně vsadit na spolupráci s rakouským obchodním zástupcem. Je také dobré jasně si určit přidanou hodnotu nabízeného produktu konkrétně pro rakouský trh, specifikovat si cílovou skupinu partnerů nebo zákazníků a vybrat nejvhodnější formu vstupu na trh, případně zvážit založení rakouské pobočky.
Důležité je si uvědomit, že zaběhnuté obchodní modely z českého trhu nemusejí v zahraničí fungovat. Expanzi by tak měl vždy předcházet průzkum trhu a na jeho základě by měla být formulována obchodní strategie. Ve všech těchto krocích umí zahraniční kancelář CzechTrade v Rakousku exportérům efektivně pomoci. K překonání určité rezervovanosti Rakušanů vůči zahraničním firmám také velmi pomáhá budování důvěry a osobních kontaktů. Přínosem například bývá, když potenciální obchodní partnery oslovujeme my jménem agentury CzechTrade, než když se o to pokoušejí firmy samostatně. Rakušané si potrpí na formality a státní agentura může nabídce dodat potřebnou důvěryhodnost. Vždy také našim klientům doporučuji, aby preferovali osobní schůzky, prezentovali se svými referencemi z rakouského nebo německého trhu a navštěvovali oborové konference, networkingové eventy a veletrhy.
Chystají se na takové byznysové akce letos nějaké společné české národní výpravy?
Tento rok se zaměřujeme na obor potravinářství. Máme za sebou úspěšnou misi potravinářských firem do Vídně, které se v březnu zúčastnilo 25 českých výrobců potravin a nápojů. Během ní se seznámili s fungováním místního trhu a představili osobně své produkty rakouským nákupčím. Už 9. dubna proběhne ve Vídni setkání s rakouskými obchodními agenty, kde očekáváme účast více než 20 českých firem nejen z oblasti zdravé výživy a potravinových doplňků, ale také strojírenství a energetiky. Obchodní agenti představují oblíbenou formu vstupu na rakouský trh, protože jsou místními odborníky s vybudovanou sítí kontaktů v daném sektoru. V červnu pořádáme opět ve Vídni společnou českou expozici na veletrhu Free From Food & Ingredients, což je putovní akce zaměřená například na potraviny bez lepku, konzervantů, cukru, laktózy nebo veganské a funkční produkty.
V listopadu budeme české firmy představovat na společné expozici na největším rakouském veletrhu pro oblast HORECA, Alles für den Gast v Salcburku. Zde se představí nejen firmy dodávající potraviny, ale také vybavení pro hotely a restaurace, ať už se jedná o nábytek, kuchyňské přístroje, nádobí, nebo textilie. V rámci zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko se věnujeme také spolupráci s inovativními a technologickými startupy, které již tradičně prezentujeme na naší akci Czech Startup Day. Letošní čtvrtý ročník proběhne 30. září ve Vídni a české startupy budou mít opět možnost představit se osobně během krátkého pitche rakouským investorům. Ti na tuto akci chodí opakovaně a chválí si velmi vysokou úroveň nabízených řešení i samotných prezentací českých startupů.
Rakousko prožívalo v posledních letech vleklou recesi. Jak to dopadlo na podnikový sektor?
Podobně jako Česká republika je i Rakousko do značné míry závislé na kondici německé ekonomiky, kam míří téměř třetina rakouského exportu. Pokles v zahraniční poptávce, nižší domácí spotřeba, ale také vysoké ceny energií, stoupající náklady na pracovní sílu a nejistá geopolitická situace se odráží i na kondici rakouské ekonomiky. Země prochází od konce roku 2022 nejdelším obdobím recese od druhé světové války a pro některé místní firmy je aktuální situace složitá.
Počet insolvencí dosáhl v roce 2024 historicky rekordní výše a letos se očekává jejich další nárůst… Někdo bude ale muset po zotavení ekonomiky zaniklé firmy nahradit a vzhledem ke geografické blízkosti i dlouhodobým vazbám jsou české firmy vhodnými kandidáty.
V posledních dvou letech musela řada firem projít restrukturalizací, omezit výrobu nebo uzavřít některé závody. Tisk hovoří o takzvané pleitewelle, tedy vlně krachů, a to napříč obory i velikostmi firem. V problémech se ocitl například známý rakouský výrobce motorek KTM, nábytkářský řetězec Kika/Leiner, ocelářský koncern Voestalpine, módní značka Palmers, velký cukrovar Agrana, řetězec autodílen Forstinger nebo světoznámý výrobce Mozartových koulí Mirabell. Ukončení provozu své vídeňské továrny oznámil na příští rok také strojírenský koncern Siemens.
Podle statistik rakouské Asociace na ochranu věřitelů KSV dosáhl počet insolvencí v roce 2024 historicky rekordní výše a letos se očekává jejich další nárůst. Jak se ale říká, každá krize přináší i nové příležitosti. Někdo bude muset po zotavení ekonomiky zaniklé firmy nahradit a vzhledem ke geografické blízkosti i dlouhodobým vazbám jsou české firmy vhodnými kandidáty. V poslední době jsme hodně v kontaktu například s nákupčími z oblasti potravinářství, které patří k nejobtížnějším oborům pro zahraniční firmy, a i ti začínají připouštět, že ve světle rostoucích cen v Rakousku se pomalu rozhlížejí i na jiných trzích.
Kdy by mohla přijít změna k lepšímu?
Rakouská národní banka už pro tento rok očekávala oživení ekonomiky, ale začátkem roku přece jen ještě upravila svou prognózu a místo původně předpokládaného růstu HDP o 0,8 procenta předpovídá pokles o 0,1 procenta. Nicméně rakouská ekonomika by se měla letos stabilizovat a od roku 2026 opět nastartovat růst. Rakousko má navíc novou vládu tvořenou konzervativní Rakouskou lidovou stranou ÖVP, sociálními demokraty SPÖ a liberálními Neos, od které mají lidé velká očekávání. Trojkoalice se bude zaměřovat právě na podporu a stabilizaci situace v zemi.
Nesmíme také zapomenout, že Rakousko je jednou z nejbohatších ekonomik v Evropské unii a má významné rezervy, které může pro nastartování růstu využít. To už se ukázalo například v covidové krizi. V příštím roce by se měla také dále snižovat inflace a klesat míra nezaměstnanosti, což povzbudí domácí poptávku. Když vezmeme v potaz délku recese, pak se zejména pracovní trh v Rakousku ukázal jako velmi robustní a stabilní. Stát navíc dlouhodobě podporuje inovativní obory a startupy prostřednictvím různých akcelerátorů, programů podpory i finanční pomoci, a právě to by mělo Rakousku i do budoucna zajistit dobrou pozici na světových trzích.
S Rakušany žil český národ několik století v jednom soustátí. Co nás dosud pojí v mentalitě, projevuje se to nějak v byznysu?
Podle mého názoru a zkušeností jsou si naše dva národy hodně podobné. Setkala jsem se s tím, že Rakušané tolik nelpí na pravidlech jako třeba jejich západní sousedé, nepotřebují mít na všechno přesné smlouvy, umějí být kreativní, když je potřeba, a hodně dají na osobní vztahy a vzájemnou důvěru. V lidské rovině spatřuji velkou podobnost mezi námi a Rakušany, tedy zejména obyvateli Vídně, v zálibě neustále si na něco stěžovat. Vídeňané jsou svým zamračeným obličejem pověstní. Opět jde ale jen o to, že se člověk musí skrz tuto slupku prokousat a pak může najít přátele na celý život.
V čem ovšem Rakušané jednoznačně vedou, je jejich patriotismus. Milují svou zemi, jsou hrdí na svou historii, krásnou přírodu i kvalitní produkty. Jak už jsem zmínila, patriotismus se odráží i v jejich nákupním chování. Podle průzkumů ve svém rozhodovacím procesu staví na první příčku právě původ produktu a až za ním následují další faktory, jako je kvalita nebo cena. Jakmile se vám ale v obchodě jednou podaří tuto bariéru prolomit a s rakouským partnerem navázat spolupráci, je velmi pravděpodobné, že bude opravdu dlouhodobá. Ruku v ruce s rakouským konzervatismem jde totiž i velká loajalita a spolehlivost.