Před dvěma lety vznikla platforma TTC, která pomáhá rozvíjet obchod mezi Evropskou unií a USA. Rada již například dohodla společnou normu pro dobíjecí systémy elektromobilů nebo vzájemné uznávání veterinárních léků. TTC je konkrétní ukázkou současné obchodní strategie EU.
Otevřená a aktivní obchodní politika. Dohody o volném obchodu. Partnerství. Ve světě mezinárodního obchodu se jedná o neustále opakovaná slova. Spolu se skloňovanými pojmy jako je konkurenceschopnost, zelená a digitální tranzice, inovace či odolnost se však jedná spíše o teoretické termíny, jejichž význam může být těžce představitelný.
Evropská unie má z mnoha úhlů pohledu výhodnou lokaci, bohužel však nedisponuje velkým množstvím nerostných surovin. Právě těch surovin, které jsou aktuálně stěžejní proměnou a stěžejní přidanou hodnotou ekonomiky celého světa. Ať už hovoříme o hliníku či mědi, celou řadu surovin bude muset Evropská unie i do budoucna dovážet ze třetích zemí. Navíc se odhaduje, že zhruba 90 procent souhrnného světového ekonomického růstu bude probíhat mimo Evropskou unii.
Texas se mění v ráj inovativních startupů. Jaké šance tam mají české firmy?
Zároveň vývoj v několika posledních letech, poznamenán koronavirovou krizí a válkou na Ukrajině, udělil dvě základní lekce. Spolupráce s partnery, kterým lze důvěřovat, je zcela zásadní. A pro chod evropské ekonomiky jsou nezbytné diverzifikované obchodní sítě, které budou odolné vůči jednotlivým výpadkům v dodávkách a krizím. To vše, a ještě více může zajistit otevřená a aktivní obchodní politika, a především pak dohody o volném obchodu, které jsou jejím významným nástrojem.
Dohody o volném obchodu mají pomoci v otázce surovin
Obchodní politika, a právě takzvané FTAs (free trade agreements neboli dohody o volném obchodu) hrají podstatnou roli v politikách Evropské unie, které cílí na posílení konkurenceschopnosti a odolnosti. Jako jeden ze základních pilířů udržení dlouhodobé konkurenceschopnosti ji ve svém sdělení z první poloviny letošního roku definovala též Evropská komise. Právě model směřování evropské ekonomiky, který je mimo jiné založen na spolupráci s partnery, byl zdrojem unijní prosperity v posledních desetiletích, a očekává se, že tomu tak bude i nadále. Obchod a dohody o volném obchodu pak hrají také nezaměnitelnou roli i v připravované unijní legislativě Aktu o kritických surovinách, jehož cílem je zajistit přístup EU k bezpečným, diverzifikovaným, cenově dostupným a udržitelným dodávkám kritických surovin.
Obchodní politika má silný politický a strategický prvek, ale jádrem zůstává obchod, respektive usnadňování obchodu, z něhož těží firmy i občané. V konkrétnějších rovinách dohody o volném obchodu například odstraňují cla a kvóty, odstraňují technické obchodní bariéry, umožňují nediskriminační přístup k veřejným zakázkám ve třetích zemích a zlepšují i přístup na trh se zmíněnými kritickými surovinami. Navíc však, vedle obchodu zbožím, usnadňují i obchod službami, který je významný mimo jiné pro různé fáze hodnotových řetězců od těžby až po zpracovávání konečných výrobků. A v neposlední řadě dohody o volném obchodu zajišťují také dodržování environmentálních a bezpečnostních standardů a dodržování lidských práv, které od svých obchodních partnerů Evropská unie vyžaduje a které tak zajišťují, že firmy budou obchodovat za stejných podmínek.
Výrobce ponožkobot Skinners založil v USA dceřinou firmu. V čem je jeho produkce originální?
Nebylo by efektivních obchodních dohod bez zapojení firem, které budou dohody využívat, ale jejíž zájmy budou též formovat samotná vyjednávání dohod. Ministerstvo průmyslu a obchodu se dlouhodobě zasazuje o posílení komunikace s firmami a jedna z konkrétních iniciativ, která firmám představila jednotlivé nástroje obchodní politiky a implementace obchodních dohod, byl letošní Market Access Day. Firmy dostaly příležitost debatovat se zástupci ministerstva i Evropské komise o výhodách obchodních dohod, ale i o dalších nástrojích, které firmám usnadňují obchodování se třetími zeměmi.
TTC je klíčová platforma pro partnerství Evropy a USA
Obchodní dohody však nejsou jedinou formou spolupráce se třetími zeměmi. Se Spojenými státy americkými se většina spolupráce v oblasti mezinárodního obchodu ztělesnila do formy Rady pro obchod a technologie (TTC), která svým založením v roce 2021 zakončila éru amerického protekcionismu nastolenou bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Svým významem, zaměřením a velikostí může TTC formovat budoucnost nejenom transatlantických vztahů, ale též nastavovat agendu otázek světového obchodu.
TTC se věnuje otázkám obchodním, ale též sankcím, slaďování standardů, vytváření společných principů, ekonomické bezpečnosti či prověřování zahraničních investic. TTC se schází na ministerské úrovni zhruba dvakrát ročně a poslední setkání, které se uskutečnilo na konci května ve Švédsku, slavilo velký úspěch. Mimo jiné se podařilo dohodnout na společné normě pro megawattové dobíjecí systémy pro těžká elektrická vozidla, která díky snížení nákladů na výrobu usnadní obchod a investice v dané oblasti. Podařilo se též rozšířit vzájemné uznávání farmaceutického zboží o veterinární léčivé přípravky a pokročit v agendě usnadněného posuzování shody například v odvětví strojírenství. Jednou z důležitých součástí jednání bylo také zapojení stakeholderů, s nimiž zástupci EU a Spojených států amerických debatovali, jak ještě více podpořit transatlantický obchod.
Rada pro obchod a technologie je svým zřízením dostatečně flexibilní platformou, která umí reagovat na aktuální výzvy, jako je rozvoj umělé inteligence či environmentální otázky. V obou oblastech také došlo k vývoji na posledním ministerském zasedání. Evropská unie i Spojené státy americké budou spolupracovat na vytvoření dobrovolného souboru pravidel pro umělou inteligenci, která má předcházet závazné, aktuálně v Evropské unii vyjednávané regulaci. Mimo to bude posílena transatlantická spolupráce v oblasti ekologické transformace tak, aby byl vzájemný obchod ekologický a spravedlivý. Obě strany Atlantiku spolu budou koordinovat své zelené politiky tak, aby se plány na postupující dekarbonizaci ekonomik podporovaly a doplňovaly, a aby se i pobídkové programy EU a USA pro čistou ekonomiku vzájemně posilovaly.
Přestože transatlantický obchod dosáhl v roce 2022 historického maxima, dá se očekávat, že výše nastíněné kroky ho ještě posílí. Nelze tak pochybovat o zásadní roli, kterou v ekonomické prosperitě Evropy hraje a bude hrát obchodní politika a spolupráce s klíčovými partnery, jako jsou USA. Česko se proto bude i nadále zasazovat o silné a diverzifikované obchodní sítě s partnery, které se vyplácí firmám i lidem.