Podniky sdružené v exportní alianci Czech Water Alliance se představily zákazníkům v Chile. Sever této země patří k nejsušším regionům světa, ve středu a na jihu Chile je zase množství rybích farem. Češi tam nabídli ucelená řešení od mikrofiltrace až třeba po koncentrátory kyslíku.

Takto vypadají v Chile velké rybí farmy uzpůsobené pro chov lososů.

Jihoamerické Chile je pro dodavatele vodohospodářských řešení hodně zajímavý trh. Na jeho území leží nejsušší poušť světa Atacama a celá země v poslední době opakovaně prochází velkými suchy.

Zároveň jde možná o nejvyspělejší a nejbohatší zemi kontinentu, které je přezdíváno „Anglie Jižní Ameriky“. To je znát i ve vodohospodářství. Plných 99 procent populace má přístup k relativně kvalitní pitné vodě, ta je ale na poměry regionu poměrně drahá a vláda hledá cesty, jak spotřebu vzácné komodity snižovat. Po chytrých vodohospodářských technologiích je poptávka v zemědělství nebo na rybích farmách. Chile patří mezi 20 zemí planety nejvíce ohrožených nedostatkem vody.

Na konci dubna přiletěla i proto rozšířit českou přítomnost na tento trh mise českých vodohospodářských firem, tentokrát pod společnou hlavičkou uskupení Czech Water Alliance (CWA). Tato aliance spojuje 22 českých podniků z vodohospodářského odvětví.

Česká delegace se seznámila také s nabídkou chilské společnosti Ventisqueros, která ročně produkuje 45 tisíc tun lososů.

Z mise si odvážíme nové zakázky, říká šéf firmy Gryf

Výhodou společné nabídky od aliance z pohledu zákazníka je to, že může pořídit kompletní řešení od A do Z. České firmy zase těží ze synergie či úspor při společné propagaci v zahraničí. „Naše produkty a služby se přirozeně doplňují. Jedna firma se specializuje na přivedení odpadní vody, další na předfiltraci, jiná na zahušťování kalů a tak dále až po finální produkt, kterým je voda pro další použití – s různou úrovní úpravy,“ říká Michael Janeček, šéf společnosti Gryf HB.

Tato havlíčkobrodská firma je aktivním členem aliance a konkrétně na chilském trhu již nějaký čas individuálně působí s dodávkami integrovaného systému pro řízení rybích farem. Michael Janeček nicméně vyzdvihuje přínosy společné prezentace českých podniků spojených v alianci. „Gryf HB je na chilském trhu už devět let. Z této mise si ale odvážíme několik nových objednávek i poptávek od společností, se kterými jsme dosud nespolupracovali. Prezentace partnerů z CWA pro nás byla novou zkušeností s poměrně očekávaným výsledkem. Jako všechny rozvinuté trhy, mezi něž Chile díky rybímu průmyslu v oblasti vodohospodářství rozhodně patří, zákazník oceňuje dodávku celých řešení místo jednotlivých částí,“ říká podnikatel. Ten ale zdůrazňuje, že na hlubší hodnocení přínosů mise je ještě brzy.

Během cesty byla dohodnuta spolupráce s výzkumným centrem AquaInnovo, které vybudoval společně největší producent chilských lososů Aqua Chile a globální výrobce krmiv BioMar. „V tuto chvíli diskutujeme o dodávce technologií v hodnotě přibližně za půl milionu eur,“ upřesnil Michael Janeček.

Hlavní konkurencí jsou i v Jižní Americe Skandinávci

Chile je každopádně pro rybí průmysl zemí zaslíbenou. Jak díky rybolovu na pobřeží, které má země protáhlá do tvaru chilli papričky dlouhé víc než 6400 kilometrů, tak také díky zmíněným rybím farmám, kterých je v Chile víc než tisíc.

Přehlídku těch nejlepších rybích lahůdek nabízí trh v přístavu Puerto Montt.

Na trhu ale panuje tomu úměrná konkurence. „Chile je mimořádně atraktivní, velmi náročný trh. Je srovnatelný se Severní Evropou – Norskem, Faerskými Ostrovy a Islandem. Je to trh, který se nebojí novinek, ale zároveň je velmi skoupý na druhou šanci. Nejen proto vyžaduje velmi zodpovědný přístup,“ říká Michael Janeček.

Epicentrem rybího průmyslu je přístav Puerto Montt v jižní části země, který je pověstný mimo jiné vynikajícími lososy. „Ne nadarmo se Puerto Montt označuje za Trondheim jižní polokoule a platí, že je třeba řešit tento trh se skandinávskými zeměmi společně. Už proto, že na obou trzích do značné míry operují stejné, často právě norské a dánské společnosti,“ vysvětluje podnikatel.

Spoustu vody spolkne pěstování avokáda i vysušená metropole Santiago

Vedle rybích farem čekají obchodní příležitosti i v růstu vodohospodářské infrastruktury Chile. Rozvoj sítě komplikuje zvláštní „nudlovitý“ tvar země, která je sice úzká, ale na délku má od severu na jih víc než 4300 kilometrů. V Chile funguje zatím asi 280 čističek odpadních vod, které provozuje přes 30 různých společností. Technologie čističek odpadních vod má zatím v Chile značné rezervy, což dává další příležitosti českým společnostem. Zástupci CWA upozorňují, že důležité je i dlouhodobé vzdělávání zákazníka, například v oblasti řízení biologických procesů.

Čističky vody v Chile dávají dost příležitostí pro modernizaci.

Distribuce pitné vody zůstává hlavně v odlehlejších regionech výzvou. „Zatímco těžební společnosti v posledních letech hojně investují do závodů na odsolování mořské vody a daří se jim tak zvyšovat svoji nezávislost, zemědělství se snaží jít cestou snižování spotřeby… Zemědělství je se 72 procenty objemu stále největším spotřebitelem pitné vody ze všech odvětví. Kvůli své náročnosti na dostatek vláhy je často kritizováno zejména pěstování avokáda, v ohrožení jsou však také další plodiny,“ uvedl ve své nedávné analýze vodohospodářského sektoru Jiří Jílek, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Chile.


Chile mělo k loňskému roku 28 vodáren na odsolovaní mořské vody. Během pěti let
chce jejich kapacitu ztrojnásobit na 25 tisíc litrů získané pitné vody za vteřinu.

„Vyjma severních pouštních regionů se ve velmi suché oblasti nachází také hlavní město Santiago de Chile se 40 procenty celkové populace země. Bez každodenních závlah v něm není možné dosáhnout trvale zelených ploch v městských parcích, golfových klubech ani trávnících… Při budování nových parků a větších travnatých ploch se využívá systém zavlažování přímo od kořene, který se zabuduje přímo do půdy, a není tedy tolik náročný na spotřebu vody,“ dodává v analýze Jiří Jílek s tím, že hlavní vodohospodářská společnost Aguas Andinas nedávno spustila ekologickou modernizaci tří čističek v Santiagu. Ty přeměňují odpadní vody či splaškové kaly na zelenou energii. Čističky by tak měly mít nulový odpad, energetickou soběstačnost a být uhlíkově neutrální.

Například řeka Rio Petrohué v oblasti Los Lagos nabízí pitnou vodu v celé dálce svého toku. Příležitost lze ovšem vidět v energetickém využití řeky.

Zahraniční kancelář CzechTrade v Chile uvádí, že pro české dodavatele se v tomto odvětví otevírají i další šance. Jde nejen o modernizace čističek, ale například také o úsporné technologie pro parky a hřiště, stroje na odsolování mořské vody, o stavby odkalovacích nádrží v těžebním průmyslu, o budování potrubí nebo čerpadel.

Potřebujete poradit při exportu do Chile? Více informací poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Chile

Členové aliance se mohou vzájemně doporučit zákazníkům

Agentura CzechTrade také nabízí zvýhodněnou pomoc právě exportním aliancím, jako je CWA. Michael Janeček připomíná, že výhodou aliance je i ona synergie v byznysu. „Sólo firma přirozeně prosazuje při kontaktu se zákazníkem v první řadě své zájmy. Se znalostí produktů a služeb ostatních společností však dobrý obchodník vidí v každé zakázce více příležitostí. Nečekáme od členů aliance, že budou přímo prodávat produkty svých partnerů, to ani nejde. Mohou však odkázat na partnerskou společnost, která disponuje řešením, která zákazník potřebuje. Pokud již má klient důvěru ve váš produkt, má takové doporučení velkou váhu,“ vysvětluje Michael Janeček.

Více se o CWA dozvíte na webových stránkách aliance

Podnikatel zároveň uvádí, na co se chce teď aliance zaměřit. „Nyní vnímáme jako prioritu především práci na zlepšení vnitřní komunikace. Všechny společnosti již dokázaly, že se umějí v zahraničí samostatně prosadit. A co je nejdůležitější, vybudovat si u svých zákazníků důvěru… Skutečně zajímavé je rozvíjení synergie a efektivní sdílení obchodních příležitostí. CWA dosud nenabízela svým členům jednotný projektový management. To je věc, na které nyní pracujeme,“ shrnuje zástupce aliance.

Tomáš Stingl

Další články