Čip vyrobený českou společností Advacam pomůže astronautům při průletu radiačními pasy na oběžné dráze kolem Země. V budoucnu by mohla být technologie vyslána i hlouběji do vesmíru.

Zařízení je součástí výbavy vesmírné lodi Crew Dragon.

Raketa Falcon 9 společnosti Space X vynese do vesmíru společně s prvními astronauty, kteří komerčně vystoupí do volného prostoru, také detektor Hera, který vyvinula americká kosmická agentura NASA. Ten funguje díky integraci modulu s čipem Timepix, který vyrábí česká společnost Advacam. Zařízení je namontováno do pilotovatelné lodi Crew Dragon, kde bude měřit dávku radiace a určovat směr, ze kterého přichází.

Tato mise vystaví posádku jedinečnému radiačnímu prostředí v rámci letů člověka do vesmíru. Během prvních dvou dnů na oběžné dráze se posádka několikrát proletí radiačními pásy, které jsou mnohem intenzivnější než ty, se kterými astronauti běžně přichází do styku.

Proud vesmírných částic může ohrozit posádku, ale také vybavení lodi. Radiační kamery s nízkou spotřebou energie, které česká společnost vyrábí, mohou těmto škodám pomoci zabránit. Dokážou sledovat každou částici a určit její typ a energii. Tato data také pomohou lépe popsat dopady radiace na člověka při pobytu ve velké vzdálenosti od povrchu Země.

Sova na oběžnou dráhu, mise k branám Airbusu. Letecký průmysl spojuje síly

Patentovaná technologie společnosti Advacam, kterou tyto detektory využívají, byla vyvinuta v rámci částicového výzkumu ve švýcarském výzkumném centru CERN. Obdobná zařízení, jako je to na palubě Crew Dragon, chrání i mezinárodní vesmírnou stanici ISS a komerční satelity. V budoucnu by mohlo být vysláno i na Měsíc a hlouběji do vesmíru.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Advacam

Další články