Společnost Apis Innovation chce uvést na trh doma i v zahraničí antivirový přípravek pro včely, na jehož výrobu použije 70procentní alkohol. Na jeho dodávkách se výrobce dohodl s Palírnou U Zeleného stromu.
Tuzemská značka alkoholu Tuzemák Objevitel z Palírny U Zeleného stromu začala dodávat etanol pro nový přírodní antivirový přípravek společnosti Apis Innovation, který je určen na posílení imunity včel. Po více než tříletém testování v laboratořích i s včelaři by měl jít výrobek v příštím roce na trh trhu v Česku i ve světě.
Potravinový doplněk posiluje včely proti parazitům
Přírodní antivirový přípravek pro včely povzbuzuje jejich imunitu a pomáhá bojovat proti včelím virům. „Jedná se o macerát z bylin lokálního původu, který se přidává včelám do krmiva na zimu. Zlepšuje jejich imunitu a bojuje proti včelím virům, čímž zvyšuje sílu včelstev a schopnost přežití zimy a následující jaro podporuje produktivitu včel. Díky této bylinné tinktuře jsou pak včely silnější a odolnější proti virovým onemocněním a parazitům, kteří dokážou včelstva zdecimovat. Je to takový čistě přírodní včelí potravinový doplněk,“ říká Tadeáš Nováček z Apis Innovation.
Základem tinktury je také kvalitní 70procentní etanol, bez kterého by výtažek z bylin nemohl vzniknout. „Palírnu U Zeleného stromu jsme oslovili jednak proto, že jsme již v minulosti navázali spolupráci ohledně našeho termosolárního úlu, ale také z toho důvodu, že jsme pro náš produkt chtěli kvalitního a zároveň ryze českého dodavatele. A kdo jiný by měl umět dělat kvalitní alkohol než někdo, kdo to dělá více než 500 let?“ ptá se řečnicky Tadeáš Nováček.
„Když přišla poptávka po dodávce etanolu pro nový přírodní výrobek, který posiluje imunitu včel, neváhali jsme ani chvilku. V první řadě proto, že souzníme s vizí společnosti a uvědomujeme si, jak důležitá je ochrana včel pro náš ekosystém. A za druhé také proto, že sami máme s medem co do činění v naší loňské novince Tuzemák MED. Ta obsahuje pravý květový med, a tak si vlastně zajišťujeme, že ho pro nás bude mít kdo vyrábět,“ říká Pavel Fousek, brand manažer značky Tuzemák Objevitel z Palírny U Zeleného stromu.
Tinktura míří i do USA nebo Kanady
Za včelí tinkturou stojí čtyři roky výzkumu a testování jak v laboratořích a na včelnicích Jihočeské univerzity a Biologického centra Akademie věd ČR, tak i na jiných včelnicích prostřednictvím tisíců zapojených včelstev napříč Českem.
Data potvrzují, že přípravek výborně funguje, a měl by proto přijít v příštím roce na trh. A to nejen na ten český, kde by o něj mohli mít zájem čeští včelaři, kterých je kolem 60 tisíc, ale i na zahraniční trhy, jako jsou Spojené státy, Kanada nebo Německo, na které už společnost Apis Innovation zacílila se svým termosolárním úlem. „Zatím jsme odebrali první várku alkoholu pro výrobu tinktury v rámci rozsáhlého testování. Jakmile ale půjdeme s přípravkem do prodeje, počítáme s odběrem tisíců litrů alkoholu. Mně osobně se na této spolupráci líbí i to, že alkohol může jistým způsobem léčit, doslova zachraňovat včely a pomáhat udržitelnému způsobu včelaření,“ uvádí Tadeáš Nováček.
Palírna U Zeleného stromu
Podnik má víc než pětisetletou historii, která začala již v roce 1518 udělením práva vařit pivo a pálit pálenku domu U Zeleného stromu v Prostějově. V současnosti je firma druhým největším výrobcem lihovin v České republice. Mezi její nejznámější značky patří Starorežná, Blend 42 Vodka, Heffron či Hanácká vodka a zejména česká žitná whisky „Stará žitná myslivecká“. S produkty Palírny U Zeleného stromu se zákazníci mohou setkat v dalších dvaceti zemích pěti kontinentů.