Žhnoucí výbojky zvané digitrony patřily k symbolům příchodu elektronické éry. Už dávno se ale nevyrábějí a v devadesátých letech je lidé vyhazovali do popelnic. Český startup 3Dsimo ovšem teď ve světě uspěl s technickou stavebnicí Noyce Joyce, která digitrony vrací na výsluní.
Mají nezaměnitelný design a půvabné technické řešení. Takzvané digitrony si pamatují starší generace jako předchůdce moderních displejů. Typické žhnoucí číslice bývaly k vidění na nejrůznějších měřácích, hodinách nebo kalkulačkách. V 80. letech se ale postupně přestaly vyrábět. Překonaná technologie šla na odpis.
Digitrony ale teď vrací ve velkém na scénu český startup 3Dsimo. Loni představil funkční designovou stavebnici Noyce Joyce, která uspěla na trzích od Asie po Ameriku. Bodují především hodiny Nixie využívající právě digitronové znaky. „Digitrony byly předskokanem moderních displejů a dříve byly všude, kde bylo potřeba zobrazovat čísla – v kalkulačkách, počítačích, vesmírných družicích, ponorkách, měřicích přístrojích či pokladnách. Jejich výroba byla poměrně náročná, protože se částečně dělaly ručně a postupem času je nahradily modernější a na výrobu jednodušší způsoby zobrazování,“ vysvětluje zakladatel firmy 3Dsimo David Paškevič. „Fungují tak, že každý z nich je naplněný plynem, většinou neonem, a každé číslo je tvořeno samostatným drátkem. Díky procházejícímu proudu se plyn okolo daného čísla rozzáří oranžovým výbojem a zobrazí tak danou číslici. Čísla tak působí dojmem, že planou, a po jejich znovuobjevení před pár lety se z čistě funkčního stal i designový prvek, který zvelebí každou domácnost,“ říká podnikatel.
Z odpadu je rázem výnosný materiál
Právě na atraktivní retro styl vsadila stavebnice, jíž česká firma nabídla kreativním zájemcům, kteří chtějí trénovat své technické dovednosti. Startup ale nejdřív musel vyřešit, kde digitrony vzít, když už se nevyrábějí a mnohé staré kusy už před lety skončily v odpadu. „Digitrony byly dlouho nechtěným zbožím, které nemělo využití. Zajímavostí je, že zhruba 25 let zpátky se daly sehnat i v Česku, a to doslova za pár korun. Většinu zásob lidé raději vyhodili do popelnice, než aby se vůbec snažili je prodat. Dnes se přitom jeden digitron prodává za téměř 200 korun,“ uvádí David Paškevič.
Poklady ze sovětských vojenských skladů
Digitrony zachránil jejich atraktivní design. I v tom se projevil trend – aktuální obliba retra z 20. století. „Vykupujeme je buď v původních baleních teprve připravené k instalaci, ke které nikdy nedošlo, nebo jako jednotlivé kusy z původních přístrojů. Na ty se zaměřují hlavně různí „podnikatelé“, kteří starou elektroniku rozebírají kvůli drahým kovům a digitrony prodávají přes internet do světa, protože pro ně nemají přímého kupce,“ vysvětluje Paškevič. Společnost vykupuje součástky převážně původem ze starých vojenských a průmyslových skladů v bývalých sovětských republikách, kde bývaly hojně využívány. Digitrony jsou nyní limitované zboží a 3Dsimo patří mezi jejich největší prodejce na světě.
Firma chce vykoupit dalších 60 tisíc digitronů
Právě digitrony byly v sezoně 2021 pro začínající firmu hlavním tahounem obratu. Společnost, která vedle zmíněné stavebnice nabízí také multifunkční 3D pera a multitooly, dosáhla loni obratu 28 milionů korun. To představuje meziroční růst o 40 procent. Její výrobky putovaly do více než stovky zemí světa. Letos chce firma dál obrat zvýšit až na 50 milionů.
Nejprodávanějším produktem je digitronová stavebnice Noyce Joyce, úspěch slavila ale i edukativní elektronická stavebnice Boffin Magnetic. Ta navazuje na dlouholetou tradici oblíbené stavebnice Boffin, které se jen v Česku prodalo už přes 250 tisíc sad. Obě značky dohromady zajišťují skoro polovinu celkového obratu firmy.
Pro letošek společnost připravuje novinky v podobě multifunkčních digitronových hodin či rádia, na něž plánuje zakoupit 60 tisíc kusů digitronů. Firma chystá mimo jiné také novou generaci open-source 3D pera pod názvem Kit 3.
MultiLab má být kreativní dílnou pro veřejnost
Startup 3Dsimo vloni rostl nejen v zahraničí, ale i na tuzemském trhu, který přitom ještě donedávna tvořil jen zanedbatelnou část jejího byznysu. „Jsme česká firma, která vyrábí velkou většinu komponentů v pražské Libni, kde také probíhá veškerá kompletace a distribuce. I proto jsme se chtěli více zaměřit na Česko a tuzemské zákazníky, což se nám povedlo nad očekávání. Objednávky z Česka na našem e-shopu vyrostly loni o 950 procent a tvořily 20 procent celkového obratu,“ říká David Paškevič. Firma 3Dsimo se letos plánuje víc zaměřit také na Německo a další sousední trhy, kde vidí velký potenciál.
Posádku mladé firmy v současnosti tvoří 32 lidí. „Klíčoví techničtí pracovníci jsou s námi od samých začátků firmy, protože to jsou srdcaři, baví je rozvíjet technicky zajímavé a mnohdy unikátní produkty, a i proto je u nás na těch důležitých postech minimální fluktuace pracovníků. Bohužel problém je ve shánění nových lidí a rozšiřování týmu. Už delší dobu marně hledáme například seniorního hardwaráře,“ uvádí Paškevič.
Další růst společnosti by měla zabezpečit postupná transformace ze startupového pojetí. „V loňském roce jsme se přestěhovali do nových výrobních prostor, které pod názvem MultiLab budou fungovat také jako komunitní a kreativní dílna pro širokou veřejnost. Letos se chceme víc věnovat vlastní produkci návodných videí s tipy pro zákazníky. Zároveň je však důležité, abychom se posouvali a v mnohých ohledech více zprofesionalizovali. Proto jsme zavedli například sofistikovaný systém sledující fakturaci, marže a skladové zásoby. Dokážeme tak pružněji reagovat na měnící se ceny komponentů, které v poslední době položily nejednu společnost,“ vysvětluje zakladatel firmy.
Video:
Jak jednoduše sestavit digitronové hodiny Nixie ze stavebnice Noyce Joyce
Firma 3Dsimo
Společnost vznikla po úspěšné crowdfundingové kampani jako technologický startup postavený na nápadu zakladatele Davida Paškeviče, který ještě jako student pražského ČVUT zkonstruoval druhý prototyp 3D pera na světě. Následoval všestranný multitool Multipro, který je díky svým vyměnitelným nástavcům patentovaným světovým unikátem. Koncem roku 2020 zahájilo 3Dsimo prodej elektronické stavebnice Boffin Magnetics, která umožňuje sestavení více než 200 interaktivních projektů. V roce 2021 začala firma prodávat designové stavebnicové projekty Noyce Joyce, které se po sestavení promění ve zcela funkční prvek.