Český startup ArtMaster jde na globální trh s pozoruhodnou aplikací pro mobilní telefony. Umělá inteligence bude pomáhat zájemcům ve výuce hry na klavír, přičemž se přizpůsobí úrovni, stylu i požadavkům konkrétního žáka, tak jak by to udělal živý učitel. V plánu je rozšířit službu i na další hudební nástroje.

Aplikace má v první fázi jen anglickou verzi, startup ale chystá i další jazykové mutace.

Začínající česká firma ArtMaster, jejíž jádro tvoří tuzemští hudebníci, završila už třetí kolo financování své nové aplikace. V něm získala víc než 20 milionů korun. Peníze využije na další vývoj služby Artie, která využívá umělou inteligenci k personalizované výuce hry na piano a poskytuje interaktivní zážitek podobný lekcím s reálným učitelem.

Uvedení aplikace na globální trh firma plánuje na červenec. Zprvu bude služba Artie dostupná pouze v angličtině a jen pro operační systém iOS. Další platformy a jazykové mutace jsou v plánu pro následující období.

„Tradiční individuální lekce jsou často drahé – v USA stojí mezi 60 až 100 dolary za hodinu – nebo nedostupné kvůli nedostatku lektorů. Naopak online video kurzy jsou cenově přístupné, ale postrádají zpětnou vazbu a personalizaci. Naším cílem je odstranit tyto bariéry a zpřístupnit hudební vzdělávání lidem po celém světě. Díky AI můžeme nabídnout cenově dostupnou výuku, která poskytuje každému studentovi individuální zpětnou vazbu a přizpůsobuje se jeho potřebám,“ vysvětluje Radim Vysoký, jeden ze zakladatelů ArtMasteru.

Startup nabízí i umělecké videokurzy a provozuje hudební školu

Artie se odlišuje od tradičních výukových aplikací tím, že se v reálném čase přizpůsobuje preferencím uživatele a vytváří každému učební plán na míru. Firma uvádí, že aplikace dokáže zohlednit úroveň žáka, jeho oblíbené žánry i kapely, styl komunikace ale také nároky, které na uživatele klade.

Navíc dokáže Artie vše neustále měnit spolu s žákovým očekáváním. „Jsme celoživotní muzikanti a víme, jak zásadní roli hudba hraje v osobním rozvoji. Artieho jsme vytvořili proto, aby se každý mohl učit hrát na svůj oblíbený nástroj způsobem, který je přirozený, intuitivní a zábavný. V první fázi se soustředíme na výuku hry na piano, ale do budoucna plánujeme přidání dalších hudebních nástrojů,“ dodává Michal Novák, další spoluzakladatel firmy.

Zakladatelé startupu jsou sami hudebními nadšenci.

Vedle digitálních projektů už firma provozuje také hudební školu v Praze a nabízí širokou škálu předtočených video kurzů zaměřených na výuku hry na různé hudební nástroje. Videa se zaměřují i na další umělecké aktivity, jako jsou třeba kreslení či tanec.

Mezi investory jsou fondy i hudebníci

ArtMaster již dříve získal podporu některých andělských investorů. Mezi nimi je například Robert Kyncl, výkonný ředitel celosvětového gigantu Warner Music Group. Další osobností, která dala novému projektu důvěru i peníze, je Jaroslav Beck, český hudební skladatel a spoluautor úspěšné videohry pro virtuální realitu Beat Saber, která je založena na výrazném propojení s hudbou a rytmem.

V nové vlně financování projekt Artie podpořil také fond Purple Ventures. „Zakladatelé Artmasteru nás přesvědčili svým zápalem a chutí změnit to, jak se lidé učí hrát na hudební nástroj. Sám jsem samouk na piano a těším se, jak se mi díky Artiemu podaří zlepšit svoji hru. Věříme, že z investičního hlediska se bude jednat o globální úspěch,“ říká Jan Davídek, partner fondu Purple Ventures.

Damir Špoljarič, řídící partner investiční společnosti Gi21, která také do projektu zainvestovala, dodává: „Artie přináší široké veřejnosti jednoduchý a personalizovaný způsob, jak se naučit hrát na hudební nástroj, rozvíjet své dovednosti a překonat počáteční ostych – to vše bez nutnosti hledat lektora. Jde o skvělý příklad praktického využití umělé inteligence. Foundeři ArtMasteru jsou lidé z původně hudebního průmyslu, se vztahem k technologiím a skvělou vizí,“ shrnul.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti ArtMaster

Další články