Lidé v Izraeli patří k nejvášnivějším chovatelům domácích mazlíčků na světě. S dodávkami krmiva a dalších potřeb se tam podařilo proniknout firmě RAPA-DOG z Jičínska. Ta v současnosti posílá do Izraele každý měsíc kontejner plný zboží a odbyt v blízkovýchodní zemi chce dál navýšit.

V Tel Avivu je několik pláží speciálně určených pro chovatele se psy.

Těžko si lze představit mírumilovnější scénu jak z reklamy na domácí štěstí: Rodiče s dětmi poklidně brouzdají po parku a házejí míč párečku svých psů. Tato klasická idylka se denně odehrává ve stovkách parků Tel Avivu, Beerševy, Ašdodu či Haify. Přestože ve světových médiích se záběry z Izraele omezují na reportáže o válce a násilí, ve skutečnosti mezitím běží každodenní život v blízkovýchodní zemi normálně dál. A také byznys.

Židovský stát žije vlastně už od svého vzniku v roce 1948 permanentně v určitém ohrožení, takže jeho obyvatelé jsou zvyklí si i v napjaté atmosféře nenechat vzít malé radosti života. Mezi ně patří chov domácích mazlíčků, zejména psů. V zemi, která má 10 milionů obyvatel, jich žije přes 600 tisíc. A téměř všichni jsou chováni doma, toulavých psů je zde minimum.

Chovatelství se věnují také ortodoxní Židé.

Podle globálního průzkumu německé společnosti Coya z roku 2020 je třetím nejlepším městem pro psy na světě – hned za americkým San Franciscem a Seattlem – nejlidnatější město Izraele Tel Aviv. V jeho půlmilionové populaci připadá na každý tisíc obyvatel 183 psů. Ve městě je také na 70 psích parků a několik pláží určených právě pro procházky se psy.

Chov tu vyjde na miliony

Pro chovatele vyrostla v Izraeli samozřejmě velká síť služeb a prodejen krmiva i propriet. „Po zemi jsou stovky pet-storů s krmivem a doplňky. Je zde také velké množství veterinárních klinik a lokálních e-shopů,“ říká Silvestr Medviď, ředitel zahraniční kanceláře proexportní agentury CzechTrade v Tel Avivu. „Izraelci své domácí mazlíčky milují. Narazíte zde na všechny existující rasy psů i koček. Psi jsou zde primárně doma. Opuštěného psa prakticky nepotkáte, možná někde v méně obydlené části země. Zato kočky zde najdete nejen u někoho doma, ale i všude možně po městech. Velmi často vidíte, jak je někdo krmí nejen suchými granulemi, ale i paštikami, nebo jim lidé kupují i plněné taštičky a konzervy. Vztah ke zvířatům je zde zkrátka velký,“ pokračuje Silvestr Medviď.

Svého mazlíčka si vzal s sebou na projížďku paddleboardem i výletník v izraelském přímořském letovisku Eljat.

Ovšem protože má Izrael obecně vysokou cenovou hladinu, promítá se to i do nákladů na chov zvířat. Země patří mezi desítku nejdražších pro chovatele. Podle publicistického portálu Israel21c vyjdou náklady na chov jednoho psa po čas jeho života (dožívají se typicky 10 až 14 let) v Tel Avivu skoro na 23 tisíc dolarů, v přepočtu tedy na víc než půl milionu korun. Pokud má rodina několik psů, rázem se z toho stává hobby pro milionáře. Na druhou stranu je potřeba vzít v úvahu vyšší příjmy Izraelců. Průměrná mzda v zemi podle tamějšího Centrálního statistického úřadu vzrostla letos na 3600 dolarů měsíčně, v přepočtu tedy asi na 86 tisíc korun.

Fanatickými pejskaři jsou také Češi

Jeden z mála národů světa, který je v chovu psů ještě náruživější než Izraelci, jsou Češi. Podle loňského průzkumu společnosti Generali Česká pojišťovna má doma psa každý třetí dospělý Čech. V ČR tak žijí víc než dva miliony psů. Vedle toho Češi chovají často také kočky, morčata nebo králíky. Celkově tak má nějakého zvířecího mazlíčka v domácnosti plných 58 procent dospělých Čechů.

Prodej krmiva pro domácí zvířata je každopádně v Izraeli rostoucí byznys. Letos by měl podle statistického portálu Statista.com přesáhnout objem místních prodejů 130 milionů dolarů a do konce desetiletí má růst v Izraeli odbyt o téměř 12 procent každý rok.

K dodavatelům, kteří na tento trh vsadili, patří i česká firma RAPA-DOG z Vokšic u Jičína. Společnost založená před více než 25 lety nabízí krmivo a pamlsky pro psy, kočky, hlodavce, ptáky a rybičky. Škálu svých značek má od těch ekonomických až po ty superprémiové.

Firma RAPA-DOG má pro psy v nabídce třeba pochoutky z lososa nebo kachního masa.

Společnost s 30 zaměstnanci má ve Vokšicích velkou skladovou centrálu s plochou sedm tisíc metrů čtverečních a postupně začala rozšiřovat prodeje vedle tuzemského trhu i do zahraničí. „Vlastními auty zavážíme zboží zákazníkům z celé České republiky. Co se týče zahraničí, exportujeme do většiny zemí Evropské unie a také mimo ní do Černé Hory, na Ukrajinu nebo do Vietnamu,“ uvádí Tomáš Netík, prokurista firmy.

Také odbyt v Izraeli se začal dynamicky rozvíjet. „V současné době tam dodáváme každý měsíc velký kontejner typu 40 HC. Máme tam nyní díky spolupráci s agenturou CzechTrade obchodního partnera, který pro nás obsluhuje celý Izrael. Právě v těchto dnech přiletí do Česka na jednání, abychom probrali další možnosti rozšíření spolupráce,“ dodává.

Tohoto obchodního partnera našla česká firma díky službě, kterou CzechTrade nazývá „Ověření zájmu o výrobek“. „V rámci této služby si s českou firmou definujeme cílovou skupinu, na kterou budeme mířit. Na základě té následně vyhledáme a vytvoříme seznam potenciálních zákazníků nebo partnerů. Česká firma si pak vybere, které ze společností jsou pro ni zajímavé. Ty následně oslovujeme s nabídkou spolupráce – ať už telefonicky, e-mailem, při osobní návštěvě, respektive všemi možnými způsoby,“ vysvětluje podstatu služby Silvestr Medviď, který společně s obchodní specialistkou Veronikou Bonar v zahraniční kanceláři CzechTrade Izrael na podpoře vstupu firmy RAPA-DOG na tamější trh spolupracovali.

U Arabů vítězí kočky

Vášeň Izraelců pro psy ostře kontrastuje s jinými zeměmi Blízkého východu. V těch převládá arabské obyvatelstvo, které má ke psům zcela opačný postoj. Doma je nechovají a toulavé psy nekrmí. Pokud už se v arabských regionech pes volně pohybuje, bývá zbídačený a lidí se bojí. Ne náhodou patří v arabském slovníku zvolání „Ty pse!“ k nejhrubším urážkám. Naopak kočky se mají dobře. V zemích, jako jsou Saúdská Arábie nebo Spojené arabské emiráty, jsou mezi doma chovanými mazlíčky zastoupeny nejpočetněji. A pokud žijí volně na ulicích, lidé jim nosí nejen zbytky jídla, ale i koupené granule nebo ryby.

Na planetě našla svého pána už miliarda mazlíčků

Česká republika má díky bohaté tradici chovu domácích mazlíčků také spoustu firem zaměřených na krmivo a pomůcky. Světový trh v tomto odvětví je přitom bezbřehý. Podle rozsáhlého průzkumu Globální asociace pro zdraví zvířat z roku 2022 je zvířecích mazlíčků ve světě víc než miliarda, přičemž dominují právě psi a kočky. Mezi trhy zaslíbené co do absolutního počtu chovaných zvířat patří Spojené státy americké, Čína, Brazílie, Mexiko, Rusko a země Evropské unie. A veterináři i prodejci propriet se shodují na jednom – že do svých mazlíčků a jejich zdraví jsou chovatelé často ochotni investovat daleko víc peněz, než sami do sebe.

Tomáš Stingl

Další články