České inovativní firmy spouštějí projekt venkovních chytrých učeben. Ty mají vyrůst v desítkách měst nejen v Evropě a USA, ale možná i v Kolumbii, Indii či na Novém Zélandu. První vzorovou učebnu právě dokončují v Hodoníně. Vybavena bude termokamerami k pozorování zvířat, meteorologickou stanicí, solárními panely či biokompostérem.

Základní stavba vzorové učebny v Hodoníně je dokončena, otevřena bude oficiálně 28. března na Mezinárodní den učitelů.

Je chytřejší, než vypadá. Na první pohled působí venkovní učebna Archimedes jako sice vkusná, ale celkem běžná a nenápadná přízemní stavba. Už na ten druhý je ale zřejmé, že jde ve skutečnosti o do detailu promyšlenou a chytrými technologiemi od podlahy po střechu prošpikovanou učebnu. Má v mnoha městech světa vytvořit moderní a ekologické prostředí pro vzdělávání s „vychytávkami“ hodnými 21. století.

Projekt spustila česká exportní aliance CzechTrade Elements For Smart City, která sdružuje necelé dvě desítky tuzemských inovativních firem. Základní stavba první vzorové učebny byla po dvou měsících prací dokončena loni v prosinci v Hodoníně, který má ambici stát se v České republice průkopníkem technologií pro chytrá města. První Archimedes přitom vzniká na místě, kde bylo původní staré venkovní vzdělávací centrum zničeno v létě 2021 tornádem.

Učebna si zajistí vlastní vodu, energii i zeleninu do jídelny

Nová učebna Archimedes je teď vybavována spoustou moderních výrobků převážně české provenience. Už samotný stavební materiál je českým patentem. Jde o recyklovaný produkt PackWall od stejnojmenné firmy, která vyrábí z odpadových tetrapak obalů jakousi obdobu dřevěných desek. Konstrukce je zvenčí ošetřena hydrofobním nanonátěrem, což ji ochrání minimálně 15 let proti vodě či UV záření bez nutnosti údržby. „Uvnitř bude zajištěno čidly řízené biodynamické osvětlení českého výrobce s různým režimy – od výuky, přes kino až po koncert,“ říká Antonín Koplík, šéf exportní aliance pro chytrá města a jednatel firmy Moram, která je v projektu Archimedes lídrem.

Stavební materiál z recyklovaných tetrapak obalů je na první pohled k nerozeznání od dřeva.

Celý koncept je pojat tak, aby učebna fungovala ekologicky a byla soběstačná co do energie i dalších zdrojů. To může být dvojnásob praktické ve státech s velkou rozlohou, kde je potřeba poskytnout možnost studia žákům i v odlehlejších regionech bez přímého napojení na inženýrské sítě.

Například dešťová voda bude pro další využití ze střechy sváděna do retenční nádrže, s níž bude spojeno solární čerpadlo. Vedle sluneční energie by mohl Archimedes využít i sílu větru. „Prostřednictvím kanceláře CzechTrade v Austinu jednáme s americkou společností Aeromine o možném poskytnutí patentované horizontální větrné elektrárny, která by nahradila 50 procent výkonu fotovoltaických panelů v případě, že bude zataženo, ale větrné počasí,“ uvádí Antonín Koplík. Na budově bude také instalována hydrometeorologická stanice s chemickými čidly a výstupem na webovou aplikaci, v níž budou moci studenti porovnávat změny počasí.

Projekt Archimedes má ambici v rámci jedné sítě propojit studenty z Evropy, Ameriky, Asie i Oceánie.

Zezadu bude u stavby připraven kompostér s kalifornskými žížalami k rozložení a znovuvyužití bioodpadu. Zároveň se počítá i s přiléhající malou zahradou či s květináči, kde se bude pěstovat zelenina a další plody pro školní jídelnu.

„Řešení je unikátní – nejen – spojením českých technologií do jednoho funkčního celku. Jmenujme například antibakteriální a antivirové nátěry, monitorovací stanice ovzduší, osvětlení,“ oceňuje na projektu Jan Špunda, který se v rámci proexportní agentury CzechTrade zaměřuje mimo jiné právě na podporu technologií pro chytrá města a je jedním z garantů projektu City For The Future.

Termokamery, interaktivní tabule nebo zelená stěna pro natáčení videa

Mezi učebními pomůckami budou například české termokamery od firmy Timi Creation. Ty poslouží mimo jiné pro noční pozorování zvířat podle teplotní stopy či ke zkoumání úniků tepla z budovy. Instalovány mohou být i budky pro ptáky s mikrokamerami.

K dispozici budou pomůcky od českého výrobce dětského nábytku a herních prvků pro rozvoj jemné motoriky. K tomu vysouvací pódium a technologie pro zobrazení virtuální reality či zelená stěna jako pozadí pro natáčení videa. „V učebně vznikne také unikátní tabulový systém. Jde o kombinaci vertikálně rozevírací školní tabule s integrovanou českou interaktivní tabulí s úhlopříčkou 85 palců. Systém bude elektricky výškově nastavitelný, uzamykatelný a bude kombinovat dřevěnou tabuli na křídy s magnetickou tabulí na fixy,“ popisuje Antonín Koplík.

Vybavení v sobě dobře spojuje praktické funkce pro samotné fungování učebny s šancí pro studenty vyzkoušet si přímo při provozu inovativní techniku. Stavbu bude přitom možné využívat nejen pro školní výuku, ale i pro další společenské nebo kulturní akce.

Video:

Podívejte se prohlídku hrubé stavby učebny Archimedes po jejím prosincovém dokončení.

Cena jedné stavby jsou asi tři miliony korun, využít lze dotace

Pořizovací náklady učebny s kapacitou 30 až 36 studentů jsou zhruba tři miliony korun. V České republice na to mohou zájemci využít peníze z evropských fondů a dalších dotačních nástrojů. „Například z prostředků Integrovaného regionálního operačního programu či Místní akční skupiny nebo z programu INTERREG Europe. Dále samozřejmě z fondů měst, obecních rozpočtů nebo prostřednictvím peněz od dárců,“ vypočítává možnosti Antonín Koplík.

Zatím nejvzdálenější zemí, která se o venkovní učebny Archimedes zajímá, je Nový Zéland.

Na Mezinárodní den učitelů, tedy 28. března, proběhne v Hodoníně slavnostní otevření první učebny. Brzy by pak měly následovat další. „Aktuálně řešíme asi 30 škol v České republice, kdy předpokládáme realizaci většinou ještě v letošním roce. Zároveň komunikujeme i se zahraničními zájemci. Začínáme finským Tampere, kde jednáme o výstavbě učebny. Kromě toho aktivně jednáme i s městy v Itálii, Španělsku, Švýcarsku, Kolumbii, USA, Švédsku, zájem je i z Indie a Nového Zélandu. Hlavními taháky jsou ekostavba v duchu cirkulární ekonomiky a vzdělávání dětí pomocí nejmodernějších technologií. Zejména ale láká online propojení a spolupráce týmů z různých škol a států na společných projektech při využití identických pomůcek,“ vysvětluje Koplík.

Online platforma spojí učebny po celém světě do jedné sítě

Projekt tedy míří k ambicióznímu cíli: Spojit všechny plánované učebny Archimedes v různých zemích do jedné ucelené sítě. Studenti tak budou moci v rámci jednotné webové aplikace komunikovat s žáky v jiných zemích a sdílet studijní témata nebo výsledky pozorování. To vše na chystaném portálu, který bude společnou online platformou. „Asi v červnu předpokládám dokončení finálních částí portálu a jeho spuštění. Do konce roku bude aktivní webová síť se zhruba 30 aktivními uživateli v Česku a Finsku, Itálii, Francii, Maďarsku, Švédsku, USA a Španělsku,“ předpokládá Antonín Koplík.

Web sítě Archimedes bude mimo jiné zprostředkovávat výměnné pobyty žáků z různých zemí nebo představovat výsledky studijních pokusů.

Chystaný portál nebude jen běžná webová stránka, ale jakási sběrnice studijních výsledků a učiva. „Nástavba celého řešení je platforma Heureka sdílející digitální nástroje v mezinárodním měřítku. I za touto komponentou jsou čeští dodavatelé softwaru a dalších prvků. Projekt počítá se systémovým mezinárodním propojením jak na úrovni měst, tak na úrovni škol. Těm umožní sdílení vzdělávacích materiálů, zkušeností a hlavně online propojení žáků a studentů v různých zemích,“ shrnuje Jan Špunda.

Video:

Podívejte se na vizi města budoucnosti s českými technologiemi

Do chytrých měst míří i české kamery s umělou inteligencí

Projekt Archimedes je tak další slibnou multifunkční stavbou vybavenou českými technologiemi pro chytrá města, která by mohla uspět i v zahraničí. Podobným už úspěšně zaváděným produktem jsou pod křídly exportní aliance například altánky Vin4m. Ty umožňují obyvatelům měst dobít si uprostřed ulice nebo parku mobilní telefon nebo elektrokolo, připojit se přes wifi k internetu nebo se podívat na video na velkoformátovém interaktivním displeji.

Altánek Vin4m má s učebnami Archimedes některé styčné body – třeba využití solárních panelů nebo velkoformátových obrazovek.

Exportní aliance Elements For Smart City nabízí i další produkty. „Pod křídly agentury CzechTrade integruje aliance řešení českých firem do společné nabídky pokrývající širší portfolio nejběžnějších problémů měst a obcí. V této nabídce nechybějí například infrasety na opravy silnic, úsporné veřejné osvětlení, nabíjecí stanice na elektromobily, zařízení na čištění vody a vzduchu, zelené střechy, ale také třeba kamery s umělou inteligencí pro pokročilou analýzu a řízení dopravy,“ vypočítává některé další produkty českých firem Jan Špunda. Odvětví výrobků pro chytrá města se začíná pomalu ale jistě řadit k silným disciplínám českého průmyslu.

Tomáš Stingl

Další články