Zlepšit život pacientů a pomoct lékařům a zdravotnickému personálu v práci. To je cílem aplikací pro virtuální realitu od plzeňské firmy VR Medical. Její systém bude bojovat v Nizozemsku ve finále světové soutěže VR Awards.
Prestižní globální soutěž VR Awards, která pravidelně oceňuje nejlepší projekty v oblasti virtuální a rozšířené reality, oznámila jména finalistů. O vítězství v kategorii zdravotnictví se bude ucházet i česká firma VR Medical, která se do finále probojovala se systémem zdravotních rehabilitačních programů ve virtuální realitě. Vyhlášení vítězů proběhne 1. prosince 2022 v nizozemském Rotterdamu.
Systém tvoří 30 aplikací pro pacienty i zdravotnický personál
Plzeňská firma VR Medical se rozhodla využít možností, které virtuální realita nabízí, a aplikovat je ve zdravotnickém průmyslu. Vytvořila tak systém 30 aplikací, které pomáhají jak pacientům, tak odbornému zdravotnickému personálu při procesu rehabilitace. Systém je s úspěchem využíván jako podpůrná rehabilitační metoda u traumatologických a ortopedických pacientů, velký efekt má ale u široké škály diagnóz, třeba i u pacientů trpících Alzheimerovou chorobou. „Naším hlavním cílem při vývoji VR Medical bylo zlepšit kvalitu života pacientů, a zároveň umožnit zdravotníkům přístup ke všem potřebným datům tak, aby svým pacientům mohli individuálně a okamžitě upravovat jejich rehabilitační program. VR aplikace jsou navíc jednoduché a intuitivní, porozumí jim jak nejmladší, tak nejstarší pacienti,” vysvětluje zakladatel společnosti Konstantin Novikov.
Primářka Oddělení léčebné rehabilitace Fakultní nemocnice Plzeň, Andrea Kunschová ze své zkušenosti dodává: „Pacienti jsou příběhem a virtuálním světem zcela pohlceni. Jsou motivovaní, úkoly plní s nadšením a překonávají díky tomu své limity v rozsahu pohybu. Velkým přínosem je zároveň posouvání prahu vnímání bolesti při cvičení.“
Systém má certifikaci platnou pro celou Evropskou unii
Na vývoji a aplikaci systému VR Medical se podíleli vědci i samotní lékaři, kteří sdíleli své know-how. Výsledkem je ekosystém propojující na jednom místě všechna klíčová data – potřeby pacientů a medicínské postupy. Díky tomu získal systém VR Medical certifikaci Medical Device Class 1 od Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Je tak možné jej bez překážek využívat v rámci celé Evropské unie.
Neotřelé a vizionářské řešení ocenila rovněž Mezinárodní akademie rozšířené reality (AIXR), která systém VR Medical zařadila mezi devítku finalistů soutěže VR Awards 2022 v kategorii zdravotnictví. Každoročně akademie prostřednictvím soutěže VR Awards vyhlásí a ocení ve 12 kategoriích projekty, které mají pro společnost zásadní přínos.